U ovome trenutku ne vidim ama baš nikakve dobrobiti od ulaska u eurozonu, samo troškove i rizik. Tim je riječima bugarski premijer, najsiromašnije članice Europske unije, objasnio zašto mu ne pada na pamet inicirati priključenje te zemlje europskoj monetarnoj uniji.
Ruku na srce, eurozona možda neće “plakati” za Bugarima koji su je, barem zasad, otpisali, možda ne žali ni za Letonijom koja također važe isplati li joj se uopće usvojiti euro, ali bi mogla “zaplakati” ostvare li se prijetnje objavljene istoga dana kada i vijest o odbijenici iz Sofije. Riječ je o upozorenju bonitetne agencije Moody’s koja je izglede za kreditni rejting cijele Europske unije izmijenila na “negativno” objavivši kako će on pasti dogodi li se isto i s ključnim europskim državama – Njemačkom, Francuskom, Velikom Britanijom i Nizozemskom. “Negativnu prognozu za EU temeljimo na negativnim očekivanjima za ‘AAA’ rejting zemalja koje najviše pridonose europskome proračunu, a navedene države u njemu sudjeluju sa 45 posto”, pojasnili su u Moody’su. Četiri dosad vrhunski ocijenjene države negativnu prognozu ove agencije dobile su u srpnju, i to zbog očekivanih pogubnih posljedica krize u eurozoni. Ne ponude li Europska središnja banka i vodeći političari monetarne unije djelotvorno rješenje za eskalaciju dužničkih problema, teško da će Njemačka, Velika Britanija, Francuska i Nizozemska prognozu uspjeti povratiti na “stabilno”, a tome se, priznaju u Moody’su, onda ne može nadati ni Europska unija. Čak i više od Moody’sova poteza, europske su medije u utorak “uzbunile” vijesti iz našega susjedstva, a vijesti su dramatične. Slovenski premijer Janez Janša jučer je bio jedan od najcitiranijih europskih političara, mediji prenose njegovo priznanje iz intervjua Die Presseu u kojem kaže: “Slovenija će bankrotirati ako ne uspije prodati državne obveznice, a riječ je o novoj velikoj prijetnji za opstanak eurozone.” Janša je tako de facto prvi put službeno potvrdio da je zahtjev za vanjskom pomoći itekako realan, a da Slovenija bez nje neće moći dalje tvrdi i njegov sunarodnjak, cijenjeni ekonomist američkih Saveznih rezervi Egon Zakrajšek. “U Fedu ne vjerujemo da Slovenija može sama riješiti svoje financijske probleme. Jasno je da smo već prešli Rubikon”, izjavio je Zakrajšek za Finance dodavši da je samo pitanje mjeseca kada će vlada u Ljubljani zatražiti pomoć, a onda opet ponovio: “Mogućnost da Slovenija uspije bez međunarodne pomoći je ravna nuli.” Zakrajšek ne vjeruje ni u uspjeh izdanja dolarskih obveznica u koje se uzda Janšina vlada.
Španjolska i dalje tone
I Andaluzija traži ‘bailout’
O dramatičnom stanju španjolskih financija dovoljno govori i podatak da je i četvrta pokrajina u toj zemlji od vlade u Madridu zatražila “bailout” kako bi se spasila od bankrota. Ta najnaseljenija regija, koja u nacionalnom BDP-u sudjeluje sa 15%, od države traže milijardu eura, Kataloniji treba najmanje pet, Valenciji 4,5 milijardi, a Murciji barem 300 milijuna eura.
Rast ionako rekordne nezaposlenosti
Zemlja koja je već dugo neslavni europski rekorder po broju osoba koje nemaju posao u kolovozu je zabilježila rast registrirane nezaposlenosti. U kolovozu se broj ljudi koji ne mogu naći radno mjesto popeo za 38,179, odnosno 0,8%. Utjecaj tog povećanja na ukupnu stopu nezaposlenosti (na kraju drugoga kvartala iznosila je 24,6%) bit će objavljen u listopadu.
Rubikon je već prijeđen, Slovenija ne može bez pomoći riješiti probleme
Egon Zakrajšek, Fed
Ne vidim ama baš nikakve dobrobiti od ulaska u eurozonu, samo rizike
Boyko Borisov, bugarski premijer
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu