Tečaj eura tijekom prijepodneva dosegnuo je i 1,1941 dolar, najvišu razinu od 1. rujna. Potom se blago spustio na 1,1912 dolara, što znači da nije zabilježio veće promjene u odnosu na zatvaranje dan ranije.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, tijekom prijepodneva iznosio je 92,05 bodova i bio više-manje nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje. U ranijem trgovanju nakratko je pak skliznuo na najnižu razinu u gotovo tri mjeseca od 91,84 boda.
Dolar su pritisnuli podaci s tržišta rada, koji su u srijedu pokazali da su zahtjevi američkih građana za naknadu za nezaposlenost u prošlom tjednu porasli za 30 tisuća, na 778 tisuća. Takve brojke sugeriraju da snažan rast broja novozaraženih i restrikcije u poslovanju potkopavaju oporavak tržišta rada.
Dodatne pritiske na njegovo slabljenje izazvao je i jučer objavljen zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke Fed, koji signalizira da će središnja banka vjerojatno osnažiti svoj program kvantitativnog ublažavanja na idućem redovnom sastanku u prosincu.
Aktivnosti na tržištu prigušene su zbog Dana zahvalnosti u SAD-u.
Od važnih vijesti iz Europe izdvaja se izjava njemačke kancelarke Angela Merkel u četvrtak u parlamentu da će restriktivne mjere za usporavanje širenja koronavirusa u Njemačkoj ostati na snazi barem do kraja prosinca, a moguće i dulje.
Tečaj britanske funte zadržao se blizu najviše razine u tri mjeseca prema dolaru od 1,3399 dolara dok trgovci čekaju pojedinosti ovotjednih pregovora Britanije i Europske unije vezano za trgovinske odnose nakon brexita.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu