Zaduživanje domaćih kompanija na stranom tržištu kapitala nije česta pojava, a sada se na takav korak odlučila i prva banka kako bi iznašla novac za sve strože regulatorne zahtjeve. Kako su u srijedu priopćili iz Erstea, ta je banka uspješno je zaključila svoje prvo izdanje obveznica na međunarodnom tržištu u tzv. ‘senior preferred’ formatu, u ukupnom nominalnom iznosu od 400 milijuna eura, s dospijećem 2028. godine te uz opciju opoziva nakon isteka šest godina.
Stopa 0,75 posto
Izdanje obveznica realizirano je uz godišnju kamatnu stopu od 0,75 posto te prinos do dospijeća od 0,835 posto. “Realizacijom ove transakcije Erste banka je napravila dodatni iskorak te svojim postojećim vrijednosnim papirima u opticaju na domaćem tržištu kapitala dodala i svoju prvu međunarodnu euro obveznicu. Time je postala prva banka u Hrvatskoj koja je uspješno realizirala izdanje vlastitih obveznica i na međunarodnom tržištu kapitala”, naglašava se u priopćenju. Kako dodaju, primarna svrha izdanja je ispunjenje regulatornog zahtjeva s kojim se banka mora uskladiti do 1. siječnja 2024. godine, a prvi obvezujući zahtjev u prijelaznom razdoblju potrebno je ispuniti do 1. siječnja 2022. godine.
Riječ je o tzv. MREL zahtjevu (Minimalni zahtjev za regulatorni kapital i prihvatljive obveze). Kako pojašnjavaju, MREL je dio regulatornog okvira Europske unije čiji je cilj ojačati financijski sustav, s naglaskom na kreditne institucije, kako bi se povećala otpornost na šokove, nepredviđene stresne scenarije te spriječio sistemski rizik. Prikupljena sredstva ovim izdanjem iskoristit će se za opće namjene financiranja te za poticanje zelenih i održivih investicija, a također će doprinijeti daljnjoj diverzifikaciji izvora financiranja, poručuju iz Erstea.
Što se tiče ulagača koji su sudjelovali u ovoj transakciji, iz banke otkrivaju da je obvezničko izdanje bilo namijenjeno institucionalnim investitorima na međunarodnom tržištu. Tako su u konačnoj alokaciji u najvećem omjeru sudjelovale međunarodne financijske institucije s udjelom od 39 posto, zatim investicijski fondovi s 32 posto, banke s 15 posto te mirovinski fondovi i osiguravatelji s 14 posto udjela.
Više od 70 ulagača
Iz Erste banke naglašavaju kako je u izdanju sudjelovalo preko 70 institucionalnih investitora, uz vrlo izraženu geografsku diverzifikaciju. Iz Velike Britanije i Irske dolazi 41 posto ulagača u ovu obveznicu, Njemačke i Austrije 27 posto, država srednje i istočne Europe 11 posto, Francuske 6 posto, te Švicarske, zemalja Beneluksa i drugih s manjim postocima udjela. “Zajednički agenti izdanja bili su BofA Securities Europe SA, Erste Group Bank, Landesbank Baden-Württemberg i Societe Generale. “Erste banka najaktivniji je izdavatelj obveznica među financijskim institucijama u Hrvatskoj, pri čemu je ovo izdanje šesto po redu, ujedno i prvo na međunarodnom tržištu kapitala”, istaknuo je Krešimir Barić, financijski direktor Erste banke.
“Nakon što smo početkom godine uspješno realizirali izdanje tzv. senior preffered obveznica u iznosu od 45 milijuna eura, što je predstavljalo prvo takvo izdanje na domaćem tržištu kapitala u okviru tzv. MREL regulatornog zahtjeva, uspješnim izdanjem međunarodne euro obveznice nastavljamo zacrtani put. U skladu sa svojom strategijom financiranja, izdanjem obveznica dodatno smo diverzificirali izvore sredstava, a prikupljena sredstva koristit ćemo za svoje temeljno poslovanje, nastavljajući graditi održiv i uspješan poslovni put Erste banke na domaćem tržištu“, naglasio je Barić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu