Europska središnja banaka u četvrtak je izravno zaprijetila Cipru. Ako do ponedjeljka s Europskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) ne dogovori plan za rješavanje krize, zabranit će hitne kredite ciparskim bankama. Riječ je o takozvanim ELA zajmovima za likvidnost (Emergency Liquidity Assistance). Prvi je to put da je ECB javno poručio da će razmotriti uklanjanje banaka jedne države iz sustava europskih potpora. Tim je ECB prebacio lopticu ciparskim političarima koji su u parlamentu odbili donijeti odluku o oporezivanju štediša u svojim bankama. Alternativa je, poručuju iz središnje banke, financijski slom. S obzirom na to da ciparske državne obveznice zbog niskog kreditnog rejtinga ne mogu služiti kao kolateral za ECB-ovo refinanciranje, lokalne banke likvidnošću opskrbljuje ciparska središnja banka.
Ruski interesi
Koliko je financijska pomoć ECB-a neophodna, pokazuje podatak ciparske središnje banke da su otočni kreditori u siječnju uzeli 9,1 milijardu eura zajmova. Istodobno, putem redovnih programa ECB.a, banke su uzele 376 milijuna eura. Zaprijetio je i ruski premijer Dmitri Medvedev. Bude li Europska unija i dalje pokušavala riješiti financijsku krizu na Cipru tako da našteti ruskim interesima, Rusija će možda morati revidirati udio eura u deviznim rezervama, kazao je Medvedev. Ruske devizne rezerve iznose 537 milijardi dolara, čime su četvrte po veličini na svijetu, a oko 42 posto toga iznosa je u eurima. "Ako je to moguće na Cipru, zašto ne bi poslije bilo moguće u Španjolskoj, Italiji ili drugim zemljama koje imaju financijskih problema. Sutra će tamo konfiscirati štednju", zaključio je ruski premijer.
Izlazak iz eurozone?
Dok ECB ulitmatumom pokušava doprijeti do političkih lidera u Cipru, financijski dužnosnici eurozone također pokušavaju naći rješenje. Na sastanku takozvane radne skupine eurogrupe (Eurogroup Working Group), koja se sastoji od zamjenika ministara financija i dužnosnika 17 zemalja eurozone, kao i predstavnike ECB-a te Europske komisije, spomenuo se i odlazak Cipra iz monetarne unije. Tu je mogućnost otvorio njemački predstavnik u radnoj skupini. U tom slučaju, piše Reuters koji je imao uvid u bilješke sa sastanka, njemački je predstavnik naglasio da se moraju poduzeti koraci koji će zaštititi ostatak eurozone od posljedica tog eventualnog odlaska. Isto tako, mora se osigurati da se "ciparska zaraza" ne proširi i na Grčku, kazao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu