Provjera kvalitete aktive koju provodi Europska središnja banka (ECB) mogla bi prisiliti pojedine europske banke da preispitaju svoju strategiju u srednjoj i istočnoj Europi i da se čak povuku iz pojedinih dijelova regije, procjenjuje nova stručnjakinja Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za bankovni sektor Lucyna Stanczak-Wuczynska.
17posto
iznosi udjel nenaplativih kredita u Hrvatskoj, prema podacima HNB-a
"Ishod analize jako je velika nepoznanica, ali očekujemo da će imati prilično dalekosežne posljedice", ustvrdila je Stanczak-Wuczynska na prošlotjednom Reutersovom forumu o ulaganjima u istočnoj Europi koji se održao u Bukureštu. "Ne možemo isključiti mogućnost da će ključni igrači u regiji donijeti određene strateške odluke vezano za svoje ogranke", ističe Stanczak-Wuczynska. Sličnu je poruku s tog skupa odaslao i čelnik rumunjske Raiffeisen banke Steven van Groningen."Konsolidacija je, po mom mišljenju, ionako neizbježna", kazao je van Groningen, dodajući da nema potrebe da u zemlji poput Rumunjske posluje 40 banaka, ali i da od ECB-ova testa ne očekuje iznenađenja kada je u pitanju Raiffeisen.
EBRD je, po riječima Stanczak-Wuczynske, razgovarao s nizom privatnih investitora u regiji o potencijalnim sporazumima i o konsolidaciji, a visoko mjesto u tim razgovorima zauzeli su i nenaplativi krediti, koji su u pojedinim bankama dosegnuli čak 20 posto."Stvar je vrlo jednostavna – treba očistiti nenaplative kredite", ističe Stanczak-Wuczynska. "U Rumunjskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, a vjerojatno i u Srbiji i dalje se bilježi trend rasta loših kredita. Taj će problem trebati riješiti na ovaj ili onaj način", naglasila je Stanczak-Wuczynska.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kako EBRD rješava problem nenaplativih kredita banaka u istočnoj Europi???? Odgovor. Tako što daje kredite kćerkama ( leasinzima, factorinzima) tih banaka, kako bi mogli čistiti bilance banaka!!!!
To je jedan od načina rješavanja problema nenaplativih kredita banaka!!!
Oh bože, koliko bih toga imao reći, a na svojoj koži sam i osjetio, o diskriminaciji u pogledu politike kreditnih plasmana EBRD-a! Koliko bih toga imao reći o lažnim obećanjima EBRD-a!!! I tako dalje i tako bliže.
Sve dok je politika plasmana i politika analiza i dijagnoza EBRD-a u suglasju sa politikom plasmana komercijalnih, odnosno, univerzalnih banaka, i u suglasju sa politikom analiza i dijagnoza komercijalnih, odnosno, univerzalnih banaka, dotle će i biti zabrinutosti EBRD-a za nenaplative kredite!!!
Sve dok prioritet plasmana kredita budu imale komercijalne, odnosno univerzalne banke, za EBRD-ovu kreditnu politiku , dotle neće doći niti do konsolidacije bankovnog sustava niti do stabilizacije i smanjenja nenaplativih kredita!!!
Možda bi EBRD moga pokrenuti ozbiljne i istinske linije direktnih kreditnih plasmana posebno malom i srednjem poduzetništvu i to ne samo nefinacijskim nego i financijskim tvrtkama!!!
Realnom gospodarstvu, a posebno tvrtkama potrebni su KREDITNI BYPASSOVI gdje bi EBRD itekako mogao naći svoj mjesto! Ovako, sa plasmanima kredita kćerkama banaka, ima samo lažno utočište i stvara lažnu sliku!
Uključite se u raspravu