Jens Weidmann, guverner njemačke Bundesbanke, najmoćnije nacionalne središnje banke u eurozoni, u svom je intervjuu Financial Timesu još jedanput rekao bezuvjetno “ne” inicijativi prema kojoj bi Europska središnja banka (ECB) snažnije intervenira kako bi se zauzdala kriza u monetarnoj uniji. Veću ulogu ECB-a u spašavanju eurozone od financijske nestabilnosti posljednjih dana zahtijevaju mnogi političari, osobito nakon što se situacija u Italiji otela kontroli.
Opstanak eura
Tako je čak i ruski premijer Vladimir Putin ovih dana zatražio mobilizaciju ECB-a poručivši da je ona nužna kako bi se Italiju spasilo od ponora, a time i zajamčilo opstanak eura. No njemački guverner, koji je i prije bio najveći protivnik prebacivanja tereta prezaduženih država na leđa središnje banke, sada upozorava da intervencija ECB-a ne bi bila samo pogubna za neovisnost te institucije, već bi, tvrdi, bila i protuzakonita. “ECB nikako ne može biti posljednje utočište za financiranje prezaduženih država jer bismo time prekršili europski zakon”, objasnio je Weidemann, koji tvrdi da bi jača intervencija Europske središnje banke, odnosno njezino financiranje država prekršilo članak 123 sporazuma Europske unije. “Osiguravanje financijske stabilnosti u Uniji je u nadležnosti vlada, a ne Europske središnje banke. Dakle, samo političari mogu riješiti krizu. Uloga središnje banke je jasno definirana – ona mora osigurati stabilnost cijena i dati podršku kompetentnim vlastima u osiguravanju financijske stabilnosti. Dakle, središnja banka je zadnje utočište za posuđivanje solventnim, ali nelikvidnim bankama, ali prema zakonu ne smije biti zadnje utočište državama”, uvjerava njemački guverner.
Neovisnost prije svega
Dodao je da stoga ne vidi kako bi to moglo spasiti stabilnost monetarne unije, a da se pritom ne prekrše temeljne zakonske odredbe te iste unije. Ne može se graditi povjerenje u sustav koji krši zakone, dodao je. “Smatram da je zabrana monetarnog financiranja vlada iznimno važna u smislu očuvanja kredibiliteta i neovisnosti središnje banke koja joj pak omogućava da ispuni svoju osnovnu zadaću, a to je održavanje stabilnosti cijena. To je uistinu fundamentalno pitanje. Ako bi ECB sada prekoračio svoje ovlasti, to bi u pitanje dovelo njegovu neovisnost”, zaključio je Weidmann.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu