Drugi val pandemije srušio cijene nafte i drugi tjedan, za 6 posto

Autor: Poslovni dnevnik , 05. listopad 2020. u 21:59
Cijena barela na londonskom tržištu spustila se do 39,3 dolara/REUTERS

Pad cijena ponajviše je posljedica strahovanja trgovaca da će nove restriktivne mjere u mnogim zemljama zbog drugog vala širenja koronavisrusa izazvati slabljenje potražnje.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, i to za više od 6 posto, jer se trgovci plaše slabljenja potražnje zbog drugog vala širenja koronavirusa, dok ponuda polagano raste.

Cijena barela na londonskom tržištu prošloga je tjedna pala 6,2 posto, na 39,27 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 8 posto, na 37,05 dolara.

Pad cijena ponajviše je posljedica strahovanja trgovaca da će nove restriktivne mjere u mnogim zemljama zbog drugog vala širenja koronavisrusa izazvati slabljenje potražnje.

Broj novozaraženih koronavirusom u svijetu porastao je prošloga tjedna za gotovo dva milijuna, na više od 34 milijuna, dok je broj umrlih premašio milijun. Trgovce je razočarao i status quo u pregovorima između Kongresa i Bijele kuće o novom paketu fiskalnih poticajnih mjera jer bi novi poticaji poduprli gospodarstvo, a time i potražnju za naftom.

A da su poticaji nužni, pokazuje niz posljednjih podataka, prema kojima oporavak američkog gospodarstva od koronakrize gubi na zamahu.

Broj zaposlenih u rujnu porastao je za samo 661.000, nakon 1,5 milijuna u kolovozu, što je znatno manje nego što su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Rujanski rast broja zaposlenih najmanji je od početka oporavka američkog tržišta rada u svibnju, što signalizira da će trebati puno vremena da se nadoknade 22 milijuna radnih mjesta izgubljena u ožujku i travnju i da je gospodarski rast usporio na prijelazu u četvrti kvartal.

Dodatni pritisak na cijene posljedica je i rasta ponude članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC), na što ukazuju podaci Reutersa da je u rujnu ponuda povećana za 160.000 barela dnevno.

„Znalo se da će rast cijena nafte biti kratkog vijeka, s obzirom na sve izraženija strahovanja za globalnu potrošnju i rast proizvodnje članica OPEC+“, kaže Jeffrey Halley iz OANDA-e.

Komentirajte prvi

New Report

Close