Iako europski bankari pokušavaju uvjeriti javnost da zbog zadovoljavanja novih kapitalnih zahtjeva regulatora neće smanjiti kreditiranje, primjer Italije baca veliku sumnju na njihove tvrdnje. Novi guverner središnje talijanske banke Ignazio Visco ovih je dana upozorio da je kreditiranje tvrtki u toj zemlji drastično smanjeno, pad je u lanjskom prosincu iznosio čak 20 milijardi eura.
U prvom velikom nastupu, nakon što je vodstvo Banca d’Italije preuzeo kada je bivši guverner Mario Draghi otišao na čelo Europske središnje banke, Visco je od talijanskih bankara zatražio da ponovo omoguće financiranje gospodarstva jer će ono u suprotnome krahirati. “Bankarskom sektoru zahtjevi regulatora za osnaživanjem kapitala ne smiju biti izlika za smanjivanje kreditiranja poduzeća. Presudno je da gospodarstvo ne ‘gladuje’ za zajmovima jer bi u tom slučaju tvrtke počele odumirati, a to bi posljedično ugrozilo napredak samog bankarskog sustava”, apelirao je talijanski guverner. Pritom je naglasio da je u ovome trenutku bankarski sektor u Italiji još stabilan, ali da prognoze za nastavak godine nisu dobre. “Na dobit banaka utjecat će teškoće kroz koje zbog krize prolazi talijanska industrija kao i domaći strukturalni problemi poput ograničenih izvora prihoda i visokih troškova”, rekao je Visco. Ipak, dodao je da bi poticaj kreditiranju mogla donijeti druga runda ECB-ovih jeftinih trogodišnjih zajmova bankama. U prvoj koja se dogodila u lanjskom prosincu, talijanske banke su od ECB-a posudile ukupno 116 milijardi eura.
Prognoze
Pad BDP-a od 1,5% u 2012.
Središnja banka objavila je i nove prognoze za talijansko gospodarstvo. Prema riječima guvernera Ignazia Viscoa, očekuje se da će u ovoj godini pad talijanskog BDP-a iznositi 1,5 posto.
Stabilizacija u 2013.
Optimističnije procjene odnose se na iduću godinu u kojoj središnja banka Italije toj zemlji prognozira povratak gospodarskoga rasta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu