Nakon povratka s odmora prvi i najvažniji zadatak talijanskog premijera Marija Draghija bit će sređivanje stanja u bankovnom sektoru, točnije raspetljavanje situacije s bankom Monte dei Paschi di Siena (MPS).
No, u “zapetljavanju” tog problema sudjelovao je i sam Draghi, dok je bio guverner Banke Italije.
Ugrožena stabilnost
Naime, 2008. je talijanska središnja banka odobrila MPS-u preuzimanje manjeg konkurenta, banke Antonveneta. Tu je banku MPS kupio od španjolskog Santandera za 9 milijardi eura u gotovini.
No, Santander je Antonvenetu kupio svega nekoliko mjeseci ranije za daleko manje novca, 6,6 milijardi eura.
Kupnju je unatoč tome “blagoslovila” središnja banka, a prema mišljenju analitičara kupnja Antonvenete po napuhanoj cijeni bila je početak financijskih problema MPS-a koji su eksplodirali tijekom prethodne financijske krize.
Od skandala je prošlo 13 godina, a četiri otkako je država ubrizgala 5,4 milijarde eura kako bi banku spasila od propasti te time stekla 64 posto udjela.
O prodaji tog udjela Rim sada pregovara s UniCreditom, a prodajom bi se zaključilo poglavlje ozdravljenja talijanskog bankovnog sektora koji je u proteklih pet godina uteg loših kredita smanjio za 250 milijardi eura.
Međutim, potencijalna propast pregovora mogla bi čak ugroziti financijsku stabilnost Italije. Naime, nakon tri talijanske krize od 2008. godine, banka je otpisala 31 milijardu eura plasiranih kredita i nagomilala gubitak od 21 milijarde eura.
Unatoč tome, u talijanskoj politici nema jednoglasne potpore prodaji MPS-a, ponajprije zbog zabrinutosti da će UniCredit dobar dio zaposlenika najstarije banke na svijetu otpustiti.
Samo ‘odabrani dijelovi’
UniCredit je najavio kako ne želi preuzeti MPS-ove poslovnice na siromašnom jugu Italije, a kupio bi samo “odabrane dijelove” pod uvjetom da to ne utječe na njegovu kapitalnu adekvatnost te da zarada po dionici poraste najmanje 10 posto.
No, politika i MPS dugo su isprepleteni. Siena, kao i ostatak Toskane, biračka je utvrda Demokratske stranke (PD) koja pripada lijevom centru. PD je godinama na meti kritika zbog MPS-a i svoje uloge u problemima te banke koju je koristio kao izvor glasova i zapošljavanja stranačkih kadrova.
Stoga svoju priliku vidi krajnje desna Liga i njezin lider Matteo Salvini koji želi povećati politički kapital uoči ključnih lokalnih izbora u Sieni ujesen.
Njegov je prijedlog da država pomogne MPS-u u spajanju s ostalim malim i srednje velikim bankama koje bi tako postale “protuteža” divovima UniCreditu i Intesi Sanpaolo. S druge strane, PD tvrdi kako spajanje s UniCreditom nema alternative.
Koliki je značaj banke u Sieni dobro je ilustrirao gradonačelnik Luigi De Mossi. “Stanovnici Siene dijele se u tri kategorije: oni koji rade u MPS-u, koji bi tamo htjeli raditi i oni koji su tamo radili”, kaže De Mossi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu