Dok cijeli svijet čeka da guverner Europske središnje banke Mario Draghi ispuni obećanje i “učini sve za opstanak eura”, iz vlastitih mu redova stižu upozorenja da misija spašavanja eurozone neće teći glatko.
Iako se već neko vrijeme nagađa da kao glavno oružje protiv dužničke krize Draghi namjerava ponovno pokrenuti program kupnje državnih obveznica, prije svega kako bi zaustavio rast troškova zaduživanja Italije i Španjolske, njegov belgijski kolega tvrdi da je takva bitka uzaludna. “Kupnjom obveznica Europska središnja banka ne može i neće riješiti probleme koje Italija i Španjolska imaju s povjerenjem investitora. Prinosi na njihove obveznice rastu upravo zato što tržišta ne vjeruju da će vlasti u tim zemljama moći i znati poduzeti prave mjere za oporavak gospodarstva”, izjavio je u intervjuu belgijskim novinama tamošnji guverner Luc Coene, ujedno i član Vijeća ECB-a. Tvrdi da nema nikakvoga smisla da Europska središnja banka počne financirati te dvije prezadužene države. “To bi dovelo do toga da bi ECB na sebe preuzme cjelokupni dug Italije i Španjolske što bi samo oslabilo središnju banku, a ničime ne bi riješilo stvarne probleme”, uvjerava Coene.
Prošlost – učiteljica
Za svoje tvrdnje argumente nalazi u nedavnoj prošlosti, tvrdi da akcija središnje banke političarima ostavlja prostora za otezanje. “Nismo zaboravili što se dogodilo lani u kolovozu. Kupili smo talijanske obveznice i odmah potom vlada je odustala od danih obećanja. Zaključak je jasan: kada odmaknete pritisak tržišta, odmaknete i pritisak na političare da djeluju”, objašnjava belgijski guverner.
Britanci se pravdaju
Još jedan europski guverner pesimistično se osvrnuo na krizu u europskoj monetarnoj uniji. Čelnik Bank of England Mervyn King iskoristio ju je, doduše, kao opravdanje za Veliku Britaniju koja ne uspijeva oporaviti vlastito gospodarstvo. “Kada bi ostatak svijeta normalno rastao i nama bi oporavak išao puno lakše. No nije tako. Čak su i brzorastuće ekonomije počele usporavati, a kriza u eurozoni se nastavlja i ne nazire joj se kraj”, izjavio je Draghijev britanski kolega dan nakon što je BoE snizila prognoze rasta za gospodarstvo Velike Britanije koje pada već tri mjeseca zaredom.
Nesigurnost na burzama
Optimizam na početku novog radnog tjedna na burzama je izostao i zbog podataka o japanskom gospodarstvu. Europska tržišta kapitala u ponedjeljak ujutro blago su pala nakon objave da je rast BDP-a Japana u drugome ovogodišnjem tromjesečju usporio na 0,3 posto, među ostalim i zbog problema u Europi koja je jedan od ključnih izvoznih “meta” te zemlje. Analitičari su komentirali da najnoviji podaci pojačavaju pritisak na Bank of Japan da razmotri nove mjere za poticanje jačanja gospodarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu