Draghi gura po svome, ništa od manevra ECB-a

Autor: Marina Biluš , 03. svibanj 2012. u 22:00

Guverner misli još pričekati da ECB-ova injekcija bankarskom sektoru, koji je povoljno posudio više od bilijun eura, počne bilježiti stvarne učinke

Glavni europski guverner i dalje gura po svome. Prvi čovjek Europske središnje banke Mario Draghi i službeno je objavio da ne misli popustiti pritiscima ekonomista i aktera financijskih tržišta koji od njega zahtijevaju hitan manevar protiv ponovnog rasplamsavanja krize na starome kontinentu.

Na sastanku koji su čelnici ECB-a u četvrtak održali u glavnom gradu Španjolske, koja je postala novi najveći izvor europskih financijskih nedaća, odlučeno je da će kamatne stope ostati nepromijenjene, dakle i dalje će biti na razini od 1 posto ispod koje dosad nikad nisu ni spuštane. Nastavak aktualne monetarne politike guverner je potvrdio ne signaliziravši nikakvu novu akciju usmjerenu na poboljšavanje gospodarskih izgleda eurozone. A oni su, priznao je Draghi u uvodnoj rečenici na novinskoj konferenciji u Barceloni, obilježeni neizvjesnošću na koju jasno ukazuju najnoviji ekonomski pokazatelji. No doslovce istu rečenicu guverner je izgovorio i prije osam dana, a ni tada nije pristajao na jači angažman središnje banke. Na ono što je tada poentirao, očito i dalje računa: da će podaci o kreditnim plasmanima banaka nastavljati pokazivati da napokon pada broj banaka koje postrožavaju uvjete kreditiranja građana i tvrtki. Drugim riječima, guverner misli još pričekati da ECB-ova financijska injekcija bankarskom sektoru, koji je povoljno posudio više od bilijun eura, počne bilježiti stvarne učinke.Govoreći o neizvjesnoj gospodarskoj situaciji u eurozoni, Draghi je izjavio da ECB ipak očekuje postepeni oporavak do kraja godine. No napomenuo je da će tenzije u prezaduženim zemljama i dalje biti uteg rastu te znatno usporavati njegov tempo. “Slažem se da rast moramo postati središte naših planova, ali on zahtijeva fiskalnu održivost”, komentirao je guverner najaktualnije europsko pitanje oko kojeg se lome koplja treba li se iz krize izvlačiti štednjom ili mjerama za poticanje rasta?Usred Barcelone u kojoj su gomile policajaca osiguravale sastanak ECB-a zbog straha od prosvjednika revoltiranih strogim mjerama štednje, europski guverner Španjolsku je pohvalio za ono zbog čega narod bjesni. “Španjolska se jako potrudila s reformama”, rekao je.

Komentirajte prvi

New Report

Close