Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, skočio je prošloga tjedna 2,1 posto, na 102,49 bodova, blizu najviše razine u mjesec i pol dana.
Pritom je tečaj eura prema dolaru pao 1,7 posto, na 1,0975 dolara.
Američka valuta ojačala je i prema prema japanskom jenu, za 4,6 posto, pa je njezin tečaj skočio na 148,70 jena.
Dolar – sigurnije utočište u nesigurna vremena
Nakon četiri tjedna pada, prošloga je tjedna vrijednost dolara prema košarici valuta zabilježila najveći tjedni skok od rujna 2022. godine.
Podršku dolaru pružala je tijekom tjedna eskalacija sukoba na Bliskom istoku, nakon što je u utorak Iran ispalio salvu raketa na Izrael kao odmazdu za izraelski pohod protiv teheranskih saveznika Hezbolaha u Libanonu.
Izrael je poručio da će odgovoriti Iranu, dok je predsjednik SAD-a Joe Biden podržao Izrael, ali poručio da ne podržava napad na iranske nuklearne lokacije kao odgovor na raketni napad Irana.
Odgovor Izraela i dalje se čeka, a ta napetost podržava dolar jer se američka valuta smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
Dodatni poticaj dolaru pružili su snažni podaci s američkog tržišta rada. U petak je objavljeno da je u rujnu broj zaposlenih porastao za 254 tisuće, znatno više nego što se očekivalo, pri čemu je stopa nezaposlenosti skliznula na 4,1 posto.
Nakon izvješća o zapošljavanju splasnule su špekulacije o smanjenju kamata u studenome za 0,50 postotnih bodova.
Tim više što je predsjednik Feda Jerome Powell na jednom skupu ekonomista poručio da nema potrebe da središnja banka žuri sa smanjenjem kamata.
Sve to podržalo je tečaj američke valute.
Euro oslabio, inflacija u eurozoni popušta
Euro je, pak, oslabio nakon što su podaci Eurostata pokazali da je inflacija u eurozoni u rujnu skliznula na 1,8 posto, ispod ciljane razine Europske središnje banke od 2 posto.
To ECB-u otvara prostor za nastavak ciklusa smanjenja kamata, a nakon podataka koji pokazuju da gospodarstvo eurozone nije baš u zavidnoj formi, ulagači vjeruju da će ECB uskoro dodatno smanjiti kamate, već treći put ove godine.
Ishiba: Ne treba povećavati kamate
Oštar pad cijene jena prema dolaru posljedica je, pak, komentara novog premijera Shigera Ishibe da trenutna situacija u gospodarstvu ne podržava daljnje povećanje kamatnih stopa.
Ishiba je inače često kritizirao popustljivu monetarnu politiku japanske središnje banke, pa se očekivalo da će nakon preuzimanja vlasti inzistirati na zaoštravanju monetarne politike.
No, Ishiba je nakon sastanka s čelnicima središnje banke promijenio ‘ploču’, što je izazvalo oštar pad tečaja jena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu