Dolar se u petak na međunarodnim deviznim tržištima donekle stabilizirao prema košarici valuta, no ostaje na putu najvećeg tjednog gubitka od 2009. godine, dok ulagači čekaju najnovije američko izvješće o zaposlenosti kako bi ocijenili podupire li ono stajalište da američka središnja banka Fed više neće dizati kamatne stope u ovoj godini.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema šest najznačajnijih svjetskih valuta, ojačao je za 0,2 posto, na 96,651 bodova. Donekle se tako stabilizirao u odnosu na četvrtak kada je u jednom trenutku skliznuo na 96,239 bodova, najnižu razinu od kraja listopada prošle godine.
Od početka ovoga tjedna američka je valuta oslabila za gotovo tri posto u odnosu na košaricu valuta, jer su očekivanja da će Fed još barem jednom ove godine podići kamatne stope gotovo splasnula uslijed naznaka slabosti u američkom gospodarstvu i zbog zabrinutosti u pogledu rasta globalnog gospodarstva.
U petak se tečaj dolara donekle stabilizirao, kao i ostale najvažnije svjetske valute, no ulagači su na većem oprezu pred to ključno izvješće s tržišta rada koje bi im trebalo dati bolji uvid u stanje najvećeg svjetskog gospodarstva.
Euro je u takvom ozračju prema dolaru skliznuo za 0,2 posto, na 1,1190 dolara, no na putu je tjednog dobitka za više od tri posto, najvećeg tjednog dobitka od listopada 2011. godine.
Njegov uspon nastavljen je unatoč jučerašnjim izjavama čelnika Europske središnje banke (ECB) da je rizik prekasnog reagiranja na vrlo nisku inflaciju veći od onog da se nešto preuranjeno u tom smislu poduzme, čime se sugerira da će daljnje ublažavanje monetarne politike možda biti nužno.
Dolar je, pak, ostao više-manje nepromijenjen u odnosu na jen, na 116,80 jena, nedaleko najnižih razina u dva tjedna od 116,525 jena, a izbrisao je sve dobitke ostvarene od prošloga petka kada je japanska središnja banka objavila da uvodi negativnu kamatnu stopu.
Analitičari u Reutersovoj anketi očekuju da će izvješće o zaposlenosti u SAD-u pokazati da je u siječnju bilo otvoreno 190 tisuća novih radnih mjesta u siječnju. No, jučerašnji podaci pokazali su da su tjedni zahtjevi za naknadama za nezaposlene na tjednoj razini porasli više nego što se očekivalo, sugerirajući da bi stanje na američkom tržištu rada moglo biti slabije nego što mnogi misle.
Valutna analitičarka Commerzbanka Thulan Nguyen kaže da slabe brojke vjerojatno neće značajnije pritisnuti tečaj dolara, budući da je ionako već znatno oslabio posljednjih dana.
"Iako je općenito prisutna skepsa među ulagačima u pogledu ciklusa podizanja kamatnih stopa u SAD-u, i to pritišće dolar, vjerojatno nije više ostalo puno prostora za njegovo slabljenje. Bolje izvješće s tržišta rada moglo bi vratiti nešto povjerenja u pogledu toga ciklusa", mišljenja je analitičarka Commerzbanka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Jesam li Vam rekao :
Ne ulažite u mrak već ulažite u investicijsko zlato.
Cjena zlata na svjetskom je tržištu od početka siječnja porasla za +13 %.
Mangupi tiskaju te zelene šarene papiriće bjesomučno bez pokrića i pitanje je kada će ta balončina puknuti i samo ćete sa zlatom moći kupiti kruh i mlijeko.
Bravo DATA. Konačno netko tko vidi da je dolar balon.
Po meni je to jedan od najvećih balona ikad viđenih (pardon, koji će tek biti viđen). Da nemaju jaku diplomaciju i vojsku (koji održavaju petrodolar) dolar bi odavno pao tamo gdje mu je mjesto. I rimsko carstvo je nekoć držalo pola svijeta, a danas ne postoji.
Ja zarađujem u dolarima i odgovara mi da je što jači, ali znam da je to umjetno napuhana vrijednost.
Napisao sam nekoliko blog postova koji se tiču dolara i općenito gospodarstva SAD-a, pa ako nekog zanima može ih pronaći ovdje:
http://goo.gl/T5QqFT
http://goo.gl/vRiXE5
http://goo.gl/ZiMXib
U ovom trenu je tečaj dolara 6,76 kn. Prije nekoliko dana je bio solidno iznad 7 kn. Trgovanje dolarom me podsjeća na trgovanje građevinarima prije 8-9 godina dok sam još bio aktivan na ZSE. Trgovalo se na 8 bookova što je bilo suludo.
Koliko je dolar stabilan dokazuje i to da raste ili pada na temelju očekivanja poteza FED-a, bez obzira na realno stanje u gospodarstvu koje je blago rečeno izrazito loše. Što vrijede nova radna mjesta koja ne stvaraju konkretnu vrijednost i koja, usput rečeno, nisu dobro plaćena? Istovremeno se i dalje režu troškovi, tako da nova radna mjesta mogu eventualno usporiti ili odgoditi neminovan pad.
MOlim odgovor: KADA ĆU DOBITI SVOJU SMART KARTICU ZA DIREKTNO TRGOVANJE na Zagrebačkoj burzi.
pod lozinkom tj. slučajnim odabirom brojeva i znakova ?…
Ne želim da moje NALOGE PREPISUJU BROKERI – jer manipuliraju nalozima !
Pa, kaj ga nisu dostav napuhali ???
Pa, godinama banke slažu novce u depozite u dolare, i daju nam kredite zbog toga …..!
Sad će se osloboditi BALON, i bit će para….
Uključite se u raspravu