Dok ministar traži uštede, stručnjaci žele više transparentnosti

Autor: Poslovni dnevnik , 18. srpanj 2024. u 22:00
Katarina Ott iz Instituta za javne financije ističe da javnost treba znati na temelju čega će i kada Ministarstvo financija moći donijeti uputu za izradu proračuna/D. Višnjić/PIXSELL

Trebalo bi čim prije objaviti rokove i planove novog proračunskog okvira.

Dok ministar financija Marko Primorac traži od kolega ministara više od 1,5 milijardi eura ušteda jer državnu blagajnu treba vratiti u okvire u kojima je bila prije velikodušne potrošnje uoči proljetnih izbora, stručnjaci upozoravaju na manjak transparentnosti.

Ministarstvo financija trebalo bi čim prije objaviti informacije o rokovima i planovima novog proračunskog okvira, upozorava Katarina Ott, znanstvenica iz Instituta za javne financije (IJF).

Ott u novome broju Osvrta Instituta za javne financije komentira neizvjesnosti izazvane reformom zakonodavnog okvira gospodarskog i fiskalnog upravljanja Europskom unijom čiji je cilj osigurati zdrave i održive javne financije te promicati održiv i uključiv rast u svim državama članicama.

Stoga se postavlja pitanje kako će ta reforma utjecati na proračunski proces ove godine i kakav će se proračun donijeti za 2025. godinu. Kaže da je proračun rezultat političkog pregovaračkog procesa pa je uvijek teško reći kakav se proračun može očekivati za iduću godinu, a pogotovo u situaciji kada Hrvatska nakon parlamentarnih izbora ima novu Vladu, donekle promijenjenog političkog sastava u odnosu na dvije prethodne.

“Sredinom srpnja javnost je obično, iščekujući upute za izradu državnog proračuna, imala već prilično jasan uvid u makroekonomski, fiskalni i proračunski okvir za iduće tri godine, no ove godine to nije slučaj”, upozorava Ott.

O proračunu za 2025. i projekcijama do 2027. nema ništa na internetskim stranicama Ministarstva financija i Vlade. Isto vrijedi za Program konvergencije (koji se inače šalje Europskoj komisiji do kraja travnja) te Odluke o proračunskom okviru koji je trebao biti usvojen do kraja lipnja. Ako je nedostatak tih informacija posljedica zbivanja na razini EU-a, izvršna bi vlast trebala informirati javnost o tim novostima, smatra.

“Javnost treba znati na temelju čega će i kada Ministarstvo financija moći donijeti uputu za izradu proračuna za iduće trogodišnje razdoblje. Ministarstva i druga državna tijela takvu su uputu ranijih godina dobivala, ili su je bar trebala dobivati, sredinom kolovoza.

Ako im uputa za izradu proračuna za iduću stigne tek pri kraju ove godine, računovodstva proračunskih korisnika opet će biti u nezavidnoj poziciji pa će kao i prošlih godina, kada su upute često dolazile u zadnji čas i s kratkim rokovima za izradu prijedloga, biti u vremenskom tjesnacu za izradu realnih vlastitih financijskih planova”, kaže Ott.

Komentirajte prvi

New Report

Close