Njemačka Deutsche Bank objavila je 98 postotni pad dobiti u drugom kvartalu, na razinu od tek 18 milijuna eura. Gotovo izbrisana dobit s prošlogodišnjih 796 milijuna eura, posljedica je lošeg rezultata od trgovanja i restrukturiranja zbog čega je čelnik banke John Cryan signalizirao da bi mogao uslijediti novi val rezova. Sam rezultat nije pretjerano iznenađenje, štoviše dio analitičara očekivao je i blagi gubitak.
1,82mlrd.
eura iznosila je dobit od trgovanja, što je pad za gotovo petinu
Problemi na tržištu
Deutsche banka u procesu je snažnog restrukturiranja koje uključuje smanjivanje rizične imovine, zamrzavanje dividendi i rezanje oko 9000 radnih mjesta kako bi se ojačao kapital i preokrenuo trend pada vrijednosti dionica, piše Bloomberg. Premda je prvi čovjek banke 2016. nazvao glavnom godinom restrukturiranja, to mu otežavaju rekordno niske kamatne stope, nestabilna tržišta i rastući pravni troškovi, da bi sve dodatno zakomplirao i Brexit s negativnim posljedicama na rast.
Neto prihod te njemačke banke pao je 19 posto na 7,39 milijardi eura u drugom kvartalu, a rizikom ponderirana aktiva smanjena 3,4 posto na 402 milijarde eura. Prihod od trgovanja, najizdašniji izvor priljeva, pao je 19 posto na 1,82 milijarde eura u drugom kvartalu. Omjer troškova i prihoda, pokazatelj efikasnosti, u godini dana porastao je s 86 na 91 posto. Izdaci za restrukturiranje, posebno otpremine za zaposlenike, skočili su gotovo pet puta na 207 milijuna eura.
Čeka se stres test
Objavljujući rezultate Cryan je najavio će banka "učiniti sve u našoj moći da ubrza" planirane mjere. "Naši rezultati pokazuju da prolazimo trajno restrukturiranje i zadovoljni smo napretkom. Ako se nastavi slabo ekonomsko okružje, bit ćemo prisiljeni biti još ambicioniji u tajmingu i intenzitetu našeg restrukturiranja", rekao je Cryan. U ostatku godine Deutsche banku čekaju skupi pravni procesi, između rasplet slučaja s američkim Ministarstvom pravosuđa zbog hipotekarnih vrijednosnica. Pred njom je i izazov europskog stres testa čiji će rezultati biti poznati u petak i pitanja hoće trebati (i koliku) injekciju svježeg kapitala. Pokazatelj financijske snage, omjer Tier 1, porastao je na 10,8 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kada će se jedna banka kod nas, restruktuirati?! 😉
Uključite se u raspravu