Barclays je u trećem tromjesečju uspio ostvariti porast dobiti od pet posto unatoč tome što je dužnička kriza u Europi poprilično smanjila prihode njihova odjela za investicijsko bankarstvo.
Druga najveća britanska banka po imovini povećala je dobit na 1,3 milijarde funti naspram 1,27 milijardi koliko je zabilježila u istom prošlogodišnjem periodu. Barclays je time premašio prognoze analitičara koji su predviđali da dobit te banke neće biti veća od 1,24 milijarde funti. Loša strana poslovanja – investicijsko bankarstvo palo je 15 posto na 2,25 milijardi funti. S druge strane, gotovo je udvostručena dobit potrošačkog bankarstva u Velikoj Britaniji koja je prije oporezivanja u trećem tromjesečju dosegnula 494 milijuna funti. Istodobno je i odjel maloprodajnog bankarstva ostvario dobit od 52 milijuna funti nakon što je pet kvartala bilježio kontinuirane gubitke. Bolje rezultate bilježi i poslovanje kreditnim karticama (Barclaycard). U tom segmentu ostvarena je dobit od 378 milijuna funti što je porast od čak 55 posto. Komentirajući rezultate banke njezin prvi čovjek Robert Diamond poručio je kako je riječ o razdoblju koje je obilježeno znatnim poslovnim izazovima zbog rastuće nesigurnosti. “Ipak, unatoč takvoj situaciji, svi naši odjeli izuzev jednoga ostvarili su rezultate bolje od onih lanjskih. S obzirom na tržišne okolnosti nikoga zapravo nije iznenadilo da je upravo investicijsko bankarstvo bilo jedina iznimka”, rekao je Diamond.
Planovi
Zadovoljni kapitalom
Iz banke poručuju kako generiraju dovoljno kapitala pa neće biti potrebno povećavati njegov obujam. Omjer temeljnog kapitala Tier 1 zadržan je na 11 posto.
Neizbježni otkazi
Ipak, još su u kolovozu najavili 3000 otkaza zbog velikih gubitaka investicijskog bankarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu