Do bankarske unije neće se moći ni brzo ni ‘glatko’

Autor: Marina Biluš , 17. rujan 2012. u 22:00

Što vrijeme više odmiČe to jasnije postaje da ideja o europskoj bankarskoj uniji neće biti lako ostvariva. Kako prenosi Financial Times, u razgovorima koje su o toj temi na Cipru vodili ministri financija Europske unije iskrsnule su prilično ozbiljne nesuglasice što znači da bi se pregovori o finalnom nacrtu buduće bankarske unije mogli voditi još dugo, vrlo vijerojatno i dobrim dijelom iduće godine.

Dulji period za usuglašavanje stavova zatražile su na Cirpu Nijemci, Šveđani, Poljaci i Nizozemci, a njihov je stav najbolje objasnio švedski ministar financija Andres Borg izjajvivši kako nije prihvatljivo očekivati da dogovor bude postignut do kraja ove godine. S druge strane, povjerenik Europske komisije Michel Barnier tvrdi da je postavljeni siječanjski rok “realan i nužan”, iako je i sam priznao da će ga se biti teško držati. Glavni problem krije se u neslaganju Njemačke i Francuske i to po pitanju direktnog “upumpavanja” novca iz europskih kriznih fondova u problematične banke te nadzoru koji bi trebala obavljati Europska središnja banka. Njemačka pristaje da ECB bude važan igrač u zajedničkoj bankarskoj superviziji, ali odbija da bude jedini “kontrolor” kojem bi EK prepustila goleme ovlasti nad svih 6000 banaka u eurozoni. Suprotno njima, Francuzi žele da se plan bankarske unije provede što prije. “Diskusije treba završiti u ovoj godini i ići brzo. U protivnome će sve ostati na teoriji, a naši su problemi vrlo konkretni”, izjavio je francuski ministar financija Pierre Moscovici dodavši kako bi gubljenje bremena bilo velika pogreška. Njegov njemački kolega Wolfgang Schauble pak tvrdi da je planirana supervizija potreban, ali nedovoljan uvjet za direktno financiranje kreditora iz kriznih fondova.

Nezadovoljstvo

‘Neizvedivo u praksi’
Hoće li i kako u buduću europsku bankarsku uniju biti uključene zemlje izvan eurozone jedno je od najosjetljivijih pitanja. Čelnici nekoliko zemalja izvan monetarne unije već su se pobudnili protiv ideje da nadzor banaka u svojim državama prepuste ECB-u slabeći tako utjecaj nacionalnih regulatora. Njihov stav ponovio je i na Cipru švedski ministar financija. “U praksi ne možemo prihvatiti da superviziju preuzme ECB jer zapravo ne možemo postati članovi ne usvojimo li euro”, rekao je Borg.

Komentirajte prvi

New Report

Close