Dionice IGH u svibnju jače 83,3%

Autor: Mario Gatara , 06. lipanj 2007. u 06:30

U građevinskom sektoru sjajni Lavčević i Hidroelektra, a skokom od 154,4% najveći dobitnik bila je Maraska

Izdanja građevinskog sektora svojim su poklonicima tijekom svibnja ponudili pregršt razloga za zadovoljstvo, još jedanput okupiravši rang-ljestvicu domaćeg tržišta kapitala, skrojenu prema kriteriju cjenovne promjene u promatranom razdoblju. Naime, u top 10 dobitnika ugurale su se čak tri dionice građevinskog sektora predvođene Institutom građevinarstva Hrvatske (IGH-R-A), čiji su dioničari bili gotovo pretplaćeni samo na dobre vijesti što je dionicama u svibnju donijelo impresivnu seriju svježih rekorda. Nastavljenu i početkom lipnja kada se cijena pomakla na iznad 13.000 kuna, a zaključnih 11.000 kuna u svibnju u konačnici omogućilo je rast cijene dionica od 83,3 posto.

Maraska u snažnom plusu
Doduše, to ipak nije bilo dovoljno i za čelnu poziciju među dobitnicima koju je suvereno prigrabila Maraska (MRSK-R-A), jedino izdanje s troznamenkastim rastom cijene, koju je najava opsežne konsolidacije i rezanja troškova suprotno konvencionalnoj logici koja u pravilu podrazumijeva veću aktivnost institucionalnih investitora odvela do mjesečnog rasta cijene od čak 154,4 posto (na 870 kuna). Pritom ipak valja napomenuti kako se dotičnom dionicom u prosjeku trgovalo svaki peti dan (ukupnio skromnih 615.000 kuna) što bitno umanjuje značenje ostvarenog rezultata. Suprotno tome, IGH se doista može pohvaliti visokom pozicijom na ljestvici najlikvidnijih jer se u svibnju, s dnevnim prosjekom iznad 4,5 milijuna kuna, ugurao među pet izdanja koja su preskočila prag od 100 milijuna kuna prometa. A uz IGH, mjesta na top 10 ljestvici dobitnika bilo je i za Lavčević (LVCV-R-A) i Hidroelektru (HDEL-R-A), koji su, potvrđujući dominaciju građevinara, ostvarili rast cijene dionica od gotovo 50 posto pri čemu je potonja dnevnim prosjekom debelo nadmašila prag od milijun kuna prometa. No za razliku od statistike iz prvog kvartala, kada je domaće tržište kapitala u najvećoj mjeri obilježila posvemašnja euforija, svodeći dno performance tablice na prilično oskudan popis gubitnika, svibanjske su brojke donijele ipak nešto druččiji odnos snaga. To se, naravno, ne odnosi na rezultate u kategoriji cjenovnih promjena jer bi bilo posve iluzorno očekivati reprizu prvog kvartala makar je potonje razdoblje zamjetno odudaralo od znatno opreznijih prognoza većine analitičara.

Promjena se u prvom redu odnosi na omjer gubitnika i dobitnika, koji i dalje preteže u korist posljednjih, ali uz znatno manje uvjerljivu prednost. Naime, tijekom svibnja 136 je aktivnih izdanja ostvarilo rast cijene, a s negativnim pomakom cijene u svibnju zaključilo je 90 izdanja. Dakle, omjer je u ovoj slučaju tek 1,5:1 u korist dobitnika, a to je znatno lošije u usporedbi s kvartalnom izvedbom kada je na jednog gubitnika dolazilo čak devet dobitnika. Nadalje, distribucija dobitnika u prva tri mjeseca ove godine podrazumijevala je dramatičan nesrazmjer (u korist dobitnika) i kada se u jednadžbu uključe sva aktivna izdanja, a to u svibnju nije bio slučaj. U prva su tri mjeseca čak tri četvrtine od ukupnog broja dionica bili dobitnici, a u svibnju taj se omjer spustio na dvije petine. Od toga je nešto više od polovice ostvarilo iznadprosječni rast, barem ako prosjek definiramo izvedbom CROBEX indeksa Zagrebačke burze, koji je u svibnju ostvario rast od 7,9 posto. Svojevrsno iznenađenje predstavlja relativno velik broj dionica čija je najvažnija karakteristika bila stagnacija cijene.

Gubitnici u pravilu nelikvidni
Oni su brojnošću (otprilike stotinjak) nadmašili gubitnike, koje je ovoga puta predvodio ITC (ITC-R-A), izgubivši u samo mjesec dana više od dvije trećine nekadašnje tržišne kapitalizacije. Na zadovoljstvo većine uglavnom je riječ o slabo likvidnim dionicama koje evidentno ne plijene veliku pozornost ulagača. Među najvećih pet gubitnika nema dionice koja ima ukupni promet veći od 200.000 kuna, a u prvih deset s prometom iznad milijun kuna ugurali su se samo Atlas nekretnine (ATLN-R-A) i Elektroprojekt (ELKP-R-A) s padom cijene od 18,6 posto, odnosno 16 posto. Tome valja pridodati i podatak da su svega 22 izdanja zabilježila dvoznamenkasti pad cijene, i da nije Transadrije (TNSA-R-A), koja je bila u minusu od 10,6 posto (skupivši 17,3 milijuna kuna), njihov kombinirani promet ne bi prelazio prag od milijun kuna dnevno. Pliva (PLVA-R-A) je zasigurno jedno od najvećih iznenađenja u svibanjskoj tablici najlikvidnijih izdanja smjestivši se na visokom desetom mjestu sa 74,3 milijuna kuna prometa, a visoke pozicije ostalih uglavnom nisu veliko iznenađenje. Baš kao ni skromni cjenovni pomaci, karakteristični za blue-chip dionice, u koje Liburnia (LRH-R-A) ionako ne spada. Izuzmemo li potonju, preostale dvije dionice (s liste top 10 najlikvidnijih) s dvoznamenkastim rastom cijene su građevinari (Ingra je porasla za 27,4 posto).

Najava diskonta spustila Inu 4,7 posto

Svibanj nije bio dobar za dionice Ine (INA-R-A) koja u percepciji većine ulagača figurira kao perspektivna dionica na duge staze, ali je u svibnju ipak pokleknula pod teretom prodavatelja razočaranih najprije objavom poslovnih rezultata, a zatim i najavljenom raspodjelom dionica djelatnicima kompanije. Ovo posljednje tek je odraz psihoze stvorene na tržištu (u strahu od goleme količine dionica na prodajnoj strani) jer dosadašnja iskustva jasno pokazuju da se mali dioničari ne odlučuju tako lako na prodaju. Puno više bi trebali zabrinjavati razočaravajući rezultati poslovanja zbog čega bi svibanjski pad u prvom redu trebalo shvatiti kao diskont na visoka očekivanja. To ujedno nije i jedini negativan rezultat od pojavljivanja u najvišoj burzovnoj kotaciji. Naime, već su u ožujku dionice zabilježile pad od 5 posto, a u svibnju je minus iznosio 4,7 posto.




Komentirajte prvi

New Report

Close