‘Digitalizacijom do ravnomjernog razvoja, mladi prvi u EU po osnovnim vještinama’

Autor: Josipa Ban , 06. lipanj 2023. u 22:00
Foto: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Održana prva sjednica Nacionalnog vijeća za digitalnu transformaciju, premijer optimističan.

Uz dekarbonizaciju i demografsku revitalizaciju digitalna je transformacija treći prioritet Vlade u narednom razdoblju, rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade na prvoj sjednici Nacionalnog vijeća za digitalnu transformaciju. “Smatramo da je ona korisna i za građane i za društvo te je moramo promatrati kroz tri paralelna procesa – digitalizacija države, digitalizacija gospodarstva i digitalizacija društva”, poručuje Plenković sa sjednice Vijeća koje je osnovano u veljači, kojim on osobno predsjeda te koje okuplja više od 40 članova, a među kojima su ministri, predstavnici državnih tvrtki, poslovnog sektora, akademske zajednice… Dodao je i da će upravo digitalizacija doprinijeti održivom i ravnomjernom razvoju Hrvatske.

Naše prednosti i mane

“Želimo spriječiti digitalnu frakturu i omogućiti pristup internetu i digitalnim uslugama. To je dio ravnomjernog razvoja Hrvatske”, ističe Plenković. A tu će biti mnogo posla jer manje od 50%, točnije 47% kućanstava u ruralnim dijelovima Hrvatske, ima pristup brzom internetu (do 30 Mbps). Također, tek polovica malog i srednjeg poduzetništva ima barem osnovnu razinu digitalnog intenziteta. Morat ćemo raditi i na podizanju korištenja e-usluga. Iako ta brojka raste, posebno zbog pandemije, i dalje 103 e-usluge koristi tek nešto više od polovice građana (55%) dok ih na razini EU-a koristi 66% ljudi.

No u određenim smo područjima vrlo dobri. Kako je izdvojio i sam Plenković, naši su mladi prvi u EU po osnovnim digitalnim vještinama. Usto, 31% Hrvata posjeduje napredne digitalne vještine, po čemu smo za pet postotna boda bolji od EU prosjeka. Plenković se pohvalio i da je Hrvatska među prvima koja je uvela elektroničku osobnu iskaznicu nove generacije, ali i regulirala status digitalnih nomada.

47 posto

kućanstava u ruralnim dijelovima ima pristup brzom internetu

“Digitalno doba u kojem danas živimo otvara nove razvojne mogućnosti, pokreće nove industrije, poslovne modele i procese, štedi vrijeme i povećava učinkovitost, stvara nova radna mjesta i zanimanja, podiže konkurentnost poduzeća, omogućava nov način komunikacije”, ističe Plenković dodajući da donosi i izazove, poput sigurnosti i zaštite osobnih podataka.

Što s kulturom i medijima?

Brigu o tome da iskoristimo sve mogućnosti koje donosi digitalno doba vodit će Nacionalno vijeće za digitalnu transformaciju. Njegova je zadaća pratiti provedbu Strategije digitalne Hrvatske kao i predlagati mjere i aktivnosti za postizanje digitalne transformacije. A ona u Hrvatskoj podrazumijeva digitalizaciju gospodarstva, javne uprave, razvoj širokopojasnog interneta te digitalnih kompetencija građana.

Usto, za provedbu Strategije digitalne Hrvatske potrebno je donijeti još tri od ukupno osam nacionalnih planova. Ministarstvo gospodarstva zaduženo je za donošenje dva važna nacionalna plana – onaj za razvoj umjetne inteligencije te za digitalnu transformaciju gospodarstva. Ministarstvo kulture pak mora donijeti plan razvoja kulture i medija koji je također važan za provedbu Strategije digitalne Hrvatske.

Komentirajte prvi

New Report

Close