Dežela bez konsenzusa o zauzdavanju proračuna

Autor: Marina Biluš , 23. kolovoz 2012. u 22:00

Na kriznom sastanku na koji je slovenski premijer Janez Janša u srijedu poslijepodne pozvao čelnike parlamentarnih stranaka nije postignut dogovor o uvođenju tzv. zlatnog fisklanog pravila u ustav te zemlje.

Ipak, kako prenosi Delo, premijer vjeruje da inicijativa uvođenja strožih pravila proračunske discipline kroz taj temeljni pravni akt nije “pokopana”, tvrdi da će Sloveniju na to vjerojatno prisiliti okolnosti. Navodno razmatra dodatni, ali riskantan manevar, spominje se mogućnost da odlučivanje o uvođenju fiskalnog standarda veže za glasovanje o povjerenju njegovoj vladi, u čemu se, naravno, skriva opasnost za novu političku krizu u toj zemlji. Stoga neki mediji spominju i mogućnost formiranja tehničke vlade. “Unošenje fiskalnog pravila u ustav bio bi važan signal financijskim tržištima i ispunjenje obećanja koje smo dali potpisivanjem europskoga fiskalnog pakta”, komentirao je prije sastanka premijer koji stranačke čelnike ipak nije uspio uvjeriti da mu osiguraju potrebnu dvotrećinsku većinu za uvođenje novih proračunskih standarda u ustav. Nakon sastanka Janša je upozorio na vrlo opasne rizike za zemlju o čijem se mogućem zahtijevanju europske pomoći već duže spekulira. Da je “bailout” stvarnost i sam je potvrdio: “Strateški je interes da smanjimo zaduženost. Dolazi trenutak u kojem ćemo se morati suočiti s činjenicama. No tada više partneri u socijalnom dijalogu ove ili neke druge vlade neće biti ni stranke ni sindikati, već Međunarodni monetarni fond, Europska središnja banka i Europska komisija.”

Spas banaka

Najizgledniji španjolski model
Stranački čelnici u srijedu su raspravljali i o modelu za spas tamošnjega bankarskog sustava. Središnja banka izradila je četiri modela, no zasad je izgledan samo onaj nalik španjolskome. U njemu se predlaže osnivanje posebne agencije u koju bi se prebacila loša bankarska imovina, no detalje tek treba definirati, a oporba kritizira vladu i tvrdi da uopće nisu predočili financijske učinke takva modela.

Komentirajte prvi

New Report

Close