Depoziti u bankama dosegnuli 194,5 milijarde kuna

Autor: Ana Blašković , 05. svibanj 2013. u 22:00
U ožujku je štednja u bankama porasla za 373 mil. kuna/FOTOLIA

Građani su uštedjeli više od 2 mlrd. kn čime su banke nadoknadile povlačenje 1,1 milrd. kn depozita tvrtki.

Štednja u bankama, a radi se oročenim i štednim depozitima, dosegnula je 194,5 milijarde kuna na kraju ožujka.

To je za 373 milijuna kuna više u odnosu na mjesec ranije, pokazuju posljednji dostupni podaci Hrvatske narodne banke.Skok štednje ponajviše je posljedica smanjenja vrijednosti kune prema euru koja je deprecirala u tom razdoblju za 0,54 posto. Budući da je više od 80 posto štednih i oročenih depozita u eurima, ili uz valutnu klauzulu, tečajna kretanja odrazila su se na statistiku štednje, ističu analitičari Raiffeisen banke. U odnosu na kraj prošle godine, rast bilježi kunska štednja dok su devizni depoziti ostali bez bitnije promjene.Građani su u bankama na kraju ožujka imali 161,6 milijardi kuna ušteđevine, a to je za gotovo dvije milijarde više nego krajem prošle godine. Štednja građana time je nadoknadila povlačenje 1,1 milijarde kuna depozita tvrtki u tom razdoblju.

Korporativna štednja nastavlja trend pada pa su tvrtke u bankama krajem ožujka držale 23,4 milijarde kuna. Gledano na godišnjoj razini, štednja nastavlja blagi rast pa je akumulirana štednja u odnosu na isti mjesec prošle godine bila za 6,1 milijardi kuna ili 3,2 posto veća, a i tome je djelomice pridonio 1,1-postotni godišnji rast tečaja."Tijekom ove godine očekujemo nastavak blagog rasta depozita. U uvjetima neizvjesnosti očekujemo da će stanovništvo i dalje odgađati kupovinu luksuznijih dobara te će viškove držati u obliku depozita. Kod poduzeća ne očekujemo bitniji rast štednje s obzirom na iscrpljenost domaćeg korporativnog sektora i otežane uvjete poslovanja", zaključuju u Raiffeisen banci. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Bilo bi interesantno vidjeti podatak kakva je struktura tih depozita, da li su to ulozi naših građana ili ulozi stranaca. Po prošlogodišnjem povlačenju kapitala iz “naših” banaka, ispada da su to večinom stranci.Ako država ne počne nadzirati banke, desiti će nam se Island, Cipar. Kapital traži novu malu državicu za svoja pranja i malverzacije. Linić mora natjerati banke da imaju istu kamatu na depozite kao i EU. Velika kamata na depozite privlaći mešetare da deponiraju ogroman novac, nema ulaganja u privredu. Kako naša privreda prestaje stvarati dodanu vrijednost, banke više neće imati kome davati kredit sa visokom kamatom i sigurnim povratom novca. Gomilanje loših plasmana i privredna neaktivnost, dovodi neminovno do slučaja Cipra.

New Report

Close