‘Da su političari slušali ECB izbjegla bi se ovako teška kriza’

Autor: Marina Biluš , 01. studeni 2011. u 22:00

Previše čelnika Europske unije nije razumjelo težinu i ozbiljnost situacije s grčkim dugom, kaže Trichet

Problemi s kojima se Europa sada suočava zbog krize mogli su se otkloniti da su vlade slušale nebrojena upozorenja Europske središnje banke o problematičnim dugovanjima. Rekao je to u intervjuu CNBC-u dva dana uoči završetka svoga osmogodišnjeg mandata predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet.Iskusni financijaš koji je prvoga dana studenog vodstvo prepustio Talijanu Mariju Draghiju, nakon što mu je već prije predao simbolično zvono guvernera ECB-a, tako je i zadnje dane svoga vladanja iskoristio da političarima da packe, što je kao šef središnje banke vrlo često imao običaj činiti.

Fatalni dugovi
Sad već bivši guverner u spomenutom je intervjuu rekao da je glavni propust političara bio to što nisu uvidjeli opasnost gomilanja državnih dugova članica eurozone. “Previše čelnika Europske unije nije razumjelo težinu i ozbiljnost situacije s grčkim dugom. A ta je situacija uslijedila upravo zbog višegodišnjeg izbjegavanja pridržavanja pravila o posuđivanju”, rekao je Trichet. Pritom je dodao kako su mnoge europske vlade na ECB-ova upozorenja o opasnostima koje vrebaju zbog visokih razina duga reagirale po principu “to nije toliko važno, nije veliki problem”. “No događaji koji su se zbili posljednjih godina dokazali su da kada leptir zamahne krilima slijede posljedice”, slikovito je poantirao Trichet. Dodao je kako i samo male promjene okolnosti na izvoru problema mogu biti okidač zbog kojeg će nakon određenog vremena uslijediti golemi problemi, misleći pritom na eskalaciju dužničke krize koja se rodila u Grčkoj, a ubrzo zarazila i druge europske zemlje te ugrozila i samu monetarnu uniju. “Unatoč stalnim upozorenjima, središnja banka je ostala usamljena jer su čak i vodeće europske ekonomije bile protiv naše strogoga stava o zaduživanju država”, kazao je bivši predsjednik Europske središnje banke.

Neprestano uvjeravanje
No kada je kriza buknula, i kada je postalo jasno da je prezaduženost uzela danak, Trichet je, kaže, veliki dio svoga vremena morao potrošiti ponovno uvjeravajući političare, ovoga puta da promtno reagiraju kako bi ublažili već učinjenu štetu i posljedice koje je kriza uzrokovala.

O nasljedniku

‘Draghi ima viziju’
Upitan za komentar o svome nasljedniku na poziciji prvoga čovjeka ECB-a Mariju Draghiju, Trichet je rekao: “Odlazim s punim povjerenjem u svoga nasljednika koji je godinama radio samnom. On ima globalnu viziju.”

Komentirajte prvi

New Report

Close