Dok intenzivno traži novog vlasnika za Hrvatsku poštansku banku, država i dalje ne zna što će dugoročno sa puno manjom Croatia bankom.
Kao i HPB, i ta banka u nekoliko navrata trebala je hitne kapitalne injekcije da održi "glavu iznad vode" i uspije zadovoljiti minimalne zakonske propise o visini kapitala. No, budući da joj je država vlasnik svaka dokapitalizacija nije samo vlasnička briga već i državna jer potpora mora biti opravdanja ili se u suprotnom mora vratiti. Posljednju infuziju lani iz studenoga, nedavno je odobrila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja u sklopu Programa restrukturiranja banke koji je Uprava predložila krajem veljače.Program restrukturiranja težak je 502,3 milijuna kuna i cilj mu je odvajanje od državnih jasli i u konačnici održivo poslovanje u razdoblju od 2010. do 2015. godine.
502,3milijuna
kuna vrijedan je program restrukturiranja
Nešto više od polovice iznosa, 270 milijuna je državna potpora, odnosno pretvaranje duga u kapital, izdanje obveznica te dokapitalizacija. Preostalih 232 milijuna kuna banka se obvezala osigurati sama, uglavnom komercijalnim kreditima i prodajom imovine. Mada se s Croatia bankom nekoliko mjeseci ozbiljno kalkuliralo kao novom platformom oko koje će se okupiti manje, problematične banke te će kao sinergijski jači igrač moći konkurirati nakon ulaska u Uniju, to se planom nigdje ne spominje. "Croatia banka će prvenstveno biti usmjerena na organski rast, ali je otvorena za sve mogućnosti koje mogu doprinijeti povećanju vrijednosti za dioničare", odgovor je Uprave na pitanje Poslovnog dnevnika počiva li plan na spajanju s drugim malim bankama ili na samostalnom poslovanju. Tako se čini da su nagađanja iz financijskih krugova o tome da je država sve bliže končanom odustajanju od ambicioznog plana spajanja malih banaka, sve bliža potvrdi.
Planom restrukturiranja Croatia banka ostaje univerzalna banka. "Strateška odrednica je ojačati poziciju u segmentu javnog sektora i velikih korporacija zbog najnižeg rizika financiranja, a još uvijek prihvatljivih prinosa. Nastavljamo poslovnu praksu financiranja malog i srednjeg poduzetništva, prvenstveno poljoprivrede i turizma, ali ćemo aktivno sudjelovati i u većim investicijskim projektima za koje procijenimo da su nam od strateškog interesa", rekla je predsjednica Uprave Suzana Brenko dodavši da će okosnica ostati poslovanje sa stanovništvom.Svježi kapital poslužit će i za pokriće nagomilanih gubitaka i loših plasmana, ali i operativno i upravljačko restrukturiranje te ulaganje u nove proizvode i modernizaciju banke koja ima svega 2,1 milijardi kuna aktive. Nakon golemog gubitka od gotovo 94 milijuna kuna u prošloj godini, prva tri mjeseca ove godine Croatia banka zaključila je sa 3,6 milijuna kuna minusa, a stopa adekvatnosti kapitala pala je za dva postotna boda na 15,2 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu