Dok čelnici eurozone muku muče s novim problemima u Grčkoj i visokim troškovima zaduživanja Španjolske i Italije, iskrsnula je i nova poteškoća. U Portugalu, koji je nedavno izdvojen kao uspješan primjer zemlje koja uspijeva ispuniti uvjete “bailouta”, stvari su se zakomplicirale pa je u pitanje došlo ostvarenje zacrtane razine ovogodišnjega proračunskog deficita od 4,5 posto bruto domaćeg proizvoda.
Vladi u Lisabonu planove je pomrsio pad poreznih prihoda od 2,8 milijardi eura, odnosno 3,5 posto u prvih sedam mjeseci ove godine. Tako će pitanje kako nadoknaditi taj gubitak vjerojatno biti jedna od glavnih tema rasprava s međunarodnim kreditorima, koji u Portugal stižu ovoga tjedna kako bi ispitali stanje u financijama i napredak u ispunjavanju uvjeta europske pomoći. “Iako to nije pitanje na koje mogu odgovoriti sa stopostotnom sigurnošću, sada se pojavila sumnja hoće li se ta zemlja 2013. doista moći vratiti na financijska tržišta”, komentirao je za Financial Times Commerzbankov glavni ekonomist Jorg Kramer. Dodaje da, kada se statistici pribroje najnoviji podaci, ispada da Portugal zapravo nije uspio napraviti bitan napredak u reduciranju proračunskog manjka, a to, kaže, neće ojačati povjerenje financijskih tržišta. Da će zacrtani deficit biti teško ostvariti, priznali su i u portugalskom ministarstvu financija u kojem najavljuju i moguće nove fisklane mjere kako bi ipak ispunili europske uvjete.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu