Četvrtak je dan odluke za tečaj eura

Autor: Poslovni.hr , 05. prosinac 2016. u 12:41
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Razlog pada eura je očekivana ostavka premijera koja bi mogla uzrokovati političku nestabilnost te jačanje populističke stranke koja zagovara referendum o napuštanju zajedničke europske valute.

Radni tjedan na financijskim tržištima počeo je burno. Na temelju rezultata talijanskog referenduma na kojem je odbačen prijedlog ustavnih promjena, koje je predložio premijer Renzi, euro je u noći s nedjelje na ponedjeljak u odnosu na većinu drugih najtrgovanih svjetskih valuta oslabio 1%, a u trenutku pisanja analize tečaj EUR/USD na platformama Admiral Marketsa iznosi 1.0634, što je vrlo blizu najniže razine u posljednjih 13 godina. Razlog pada je očekivana ostavka premijera koja bi mogla uzrokovati političku nestabilnost te jačanje populističke stranke koja zagovara referendum o napuštanju zajedničke europske valute.

Tijekom tjedna bit će objavljeno još nekoliko važnih vijesti koje bi mogle uzrokovati veće pomake na financijskim tržištima, a najvažniji među njima je sastanak vijeća guvernera Europske centralne banke, koji će se održati u četvrtak, a na kojem će se odlučivati o budućnosti programa ubrizgavanja novca u financijski sustav koji bi trebao trajati do ožujka iduće godine.

Do planiranog završetka programa ima još samo četiri mjeseca, a gospodarska situacija u eurozoni se nije značajno popravila, zbog čega dio investitora smatra da će doći do produžetka trajanja programa, što bi moglo značajno utjecati na tečaj eura.

Scenarij 1: Produžetak trajanja programa

Ukoliko ECB zaključi da je gospodarska situacija u eurozoni i dalje neprihvatljivo loša ili procijeni da bi se politička nestabilnost mogla negativno odraziti na gospodarski rast, te na temelju toga odluči produžiti razdoblje trajanja programa ubrizgavanja novca u financijski sustav ili čak povećati opseg programa, vrlo vjerojatno bi došlo do nastavka slabljenja eura u odnosu na većinu ostalih valuta. To bi automatski značilo da dolazi i do odgode podizanja kamatnih stopa u eurozoni , što bi uzrokovalo novi val prebacivanja kapitala u američki dolar i ulaganje u američke obveznice i ostale vrijednosne papire, koji već sada donose osjetno veći prinos. Ovisno o duljini produžetka programa i komentarima guvernera ECB-a, u ovom scenariju je moguće da euro barem na kratko postane slabiji od američkog dolara.

Scenarij 2: Najava završetka programa

S obzirom na činjenicu da su se financijska tržišta već oporavila od sinoćnjeg pada zbog talijanskog referenduma i da se odluka o Brexitu nije značajnije odrazila na gospodarska kretanja, moguće je da je europsko gospodarstvo dovoljno ojačalo da može napradovati bez velike pomoći centralnih banaka. Osim toga, u posljednjih šest mjeseci, euro je u odnosu na američki dolar i kineski juan oslabio dodatnih 5%, što će vjerojatno smanjti uvoz i pozitivno utjecati na izvoz i otvaranje novih radnih mjesta. U takvoj situaciji, moguće je da će Europska centralna banka zaključiti da je došlo vrijeme za postepeno privođenje kraju ekstremno labave monetarne politike koju provodi zadnjih godina i najaviti početak smanjivanja iznosa koji se ubrizgava u financijski sustav, a koji trenutno iznosi 80 mlijardi eura mjesečno.

Takva odluka bi bila vrlo jasan znak da kriza u Europi završava i da će kamatne stope godinama rasti. Investitori i špekulanti na financijskim tržištima bi u ovom scenariju vjerojatno odmah počeli agresivno kupovati euro u očekivanju rasta kamatnih stopa i jačanja eura, koji bi u idućih godinu dana ojačao možda čak i više od 10%.

Analitičari Admiral Marketsa smatraju da sa sadašnje razine, euro u idućim godinama ima veći potencijal za jačanje nego za slabljenje. Ovisno o vijestima koje se gotovo svakodnevno objavljuju, kratkoročno su mogući pomaci od nekoliko posto i prema gore i prema dolje.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Trenutno je 1,6% u plusu u odnosu na petak.

jesam li ja lud ili je eur u porastu preko 1% ???

New Report

Close