U Velikoj Britaniji ne stišava se drama oko bankarske afere vezane za manipulacije Liborom. Štoviše, u bankama umiješanim u nezakonite radnje počele su “padati glave”. Na ostavku je, zbog skandala u kojem je među glavnim optuženicima bila banka Barclays, prisiljen njezin čelnik Marcus Agius koji je, najavljujući svoj odlazak priznao kako je kako je afera zadala “poražavajući udarac ugledu” kuće kojoj je na čelu.
Prva ‘velika’ žrtva
Njegovo povlačenje uslijedilo je nakon što je banka u nagodbi s britanskim i američkim regulatorima pristala platiti 290 milijuna funti kazne zbog manipulacija međubankarskim kamatnim stopama. Skandal je izazvao bijes dioničara i britanskih političara koji već neko vrijeme pozivaju na oštro sankcioniranje odgovornih. “Kao prvi čovjek banke ja sam i glavni čuvar njezina ugleda pa zato moram priznati svoju odgovornost tako što ću odstupiti”, izjavio je Agius kojeg će privremeno zamijeniti glavni direktor Michael Rake. U ponedjeljak su britanski mediji objavili da je zbog upletenosti u skandal posao izgubilo i četvero zaposlenika Royal Bank of Scotland, no treba napomenuti da je riječ o otkazima koji su podijeljeni još krajem prošle godine kada se istraga o Liboru zahuktavala, a o čemu je Poslovni dnevnik u to vrijeme pisao. Inače, prvi čovjek RBS-a Stepan Hester pukušao je umanjiti štetu i stišati kritike javnosti izjavom da se zbog afere odriče svoga bonusa.
Kreće opsežna istraga?
No čini se da će britansko društvo zahtijevati puno strože kazne za sve one koji nisu spriječili bankarske manipulacije i kaljanje ugleda britanskih banaka. Nekoliko sati nakon objave Agiusove ostavke, Financial Times najavio je da ministar financija George Osborne planira objaviti pokretnajue opsežne javnu istragu poslovanja britanske bankarske industrije. Međutim, to nije jedina opasnost od koje u budućnosti trebaju strahovati čelnici banaka u Velikoj Britaniji. Lord Turner, voditelj tamošnje regulatorne agencije FSA planira predložiti nova tržišna pravila, i to – brutalna.
Brutalne kazne
Prema njima bi, propadne li banka za vrijeme njihova mandata, čelnim ljudima bilo bi zabranjeno da ikad više rade u financijskoj industriji. Od ovako rigorozne kazne čelnici propalih banaka ipak će bi se trebali moći spasiti dokažu li da su na vrijeme upozorili na probleme kuća koje vode. No unatoč najavi tih olakotnih okolnosti, Lord Turner je priznao da inicijativa ide u smjeru “sječe glava”. Inače, i sam je Osborne prošloga tjedna najavio da će se regulatoru FSA-u vjerojatno dati veće ovlasti vezane za istragu oko manipulacije Liborom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu