Cameron protiv A. Merkel

Autor: Marina Biluš , 26. siječanj 2012. u 22:00

Dok britanskog premijera ljute ‘nepotrebne mjere koje guše rast’, Merkel kaže da će se sva moć prenijeti na EK koja će postati ‘nova, ujedinjena vlada’

Drugog dana Svjetskog gospodarskog foruma u švicarskome Davosu najjače je “odjeknuo” govor Britanca Davida Camerona. Jedini EU premijer koji je odbio pristupiti novom fiskalnom paktu iskritizirao je svoje europske kolege poručivši da im nedostaje hrabrosti i odlučnosti u borbi protiv krize uslijed koje je “nedostatak konkurentnosti postao Ahilova peta Europe”.

Većina svjetskih komentatora koji prate zbivanja u Davosu iz njegovih su riječi iščitali napad da politiku njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je dan prije svijet pozvala na strpljenje, ali i dala do znanja da ne misli pristati na povećanje financijskog “štita” eurozone, na koje je uoči foruma pozvao MMF, a jučer je isto zatražio i Cameron. A da su njegove “strelice” doista usmjerene pravcu A. Merkel dokazuje i izjava kojom komentira njezinu inicijativu uvođenja poreza na financijske transakcije: “U vrijeme kada se svim silama borimo kako bismo ojačali gospodarstvo, uvoditi takav porez bilo bi čisto ludilo”. Britanski premijer žestoko se obrušio i na suvišnu i “opasnu” birokraciju te regulatorne mjere. “EU uvodi i promovira nepotrebne mjere koje su samo teret vladama i kompanijama i mogu uništiti radna mjesta i spriječiti rast”, rekao je. S druge strane, Merkel je dan prije hvalila smjer koji je u krizi odabrala Njemačka. Glavna tema njezina govora bila je europska fiskalna unija, a nije propustila napomenuti da bi se i V. Britanija trebala priključiti. Da se zalaže za “treniranje strogoće” potvrdila je riječima: “Moramo dati više ovlasti EU i imati sudska tijela za nadzor izvršavanja obveza. Smisao fiskalnog pakta je da se mogu kontrolirati sve članice, ali i ukoriti one koje se ogluše na pravila.” Vjerojatno najkonkretnija najava A. Merkel je da će u uvođenju i provođenju zajedničkih pravila, ali i sankcija za članice monetarne unije, i prvu i posljednju riječ imati Europska komisija: “Svu ćemo moć prenijeti u ruke EK koja će na kraju Europu voditi kako nova, ujedinjena vlada.”

Britanski premijer

Smionost, a ne oprez
“Krpati se tu i tamo u nadi da će se dolutati do rješenja više nije dovoljno. Eurosi u krizi treba smionost, a ne oprez”, poručio je Cameron europskim čelnicima.

‘Koalicija spremnih’
Poručivši da nema smisla čekati završetak pregovora u sklopu Doha sporazuma o globalnoj trgovini, Cameron zaziva “koaliciju spremnih” zemalja EU koje bi trebale ići u bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini s državam poput SAD-a i Afrike.

Poruke elite

Soros: Padne li Rim, pada EU
“Bankrot Italije može se spriječiti, ali ako se u tome ne uspije bit će to kraj Europe”, upozorio je u Davosu George Soros.

‘Manje štednje, više rasta’
Nobelovac N. Roubini upozorio je da je štednja pogubna za oporavak: “Periferija eurozone bilježi recesiju, stoga joj treba manje štednje, a više rasta.”

Gates donirao 750 mil. USD
Bill Gates opet je dokazao da njegova humanost nije tek deklarativna. Prvo je rekao da kriza ne smije biti izgovor za ukidanje pomoći siromašnima, a potom je donirao 750 mil. USD.

Puno je bijesa usmjereno prema bankarima, moramo vratiti povjerenje
Vikram Pandit, Citigroup

Stanje na tržištima se popravlja i primirit će se ako se riješi grčka kriza
James Gorman, Morgan Stanley

Komentirajte prvi

New Report

Close