Budućnost Libora znat će se u idućih godinu dana

Autor: Ana Blašković , 25. lipanj 2013. u 22:00
Mark Carney, guverner Bank of Englanda/EPA

Amerikanci žele da se Libor zamijeni tržišnom stopom na osnovu stvarnih transakcija, Europa smatra da taj prijelaz nije moguć u kratkom roku.

Dvadeset ekonomski najmoćnijih zemalja svijeta okupljenih u skupinu G20 dogovorilo je osnivanje radne kupine za reformu referentne kamatne stope Libor nakon skandala koji je izbio kad se otkrilo njezino namještanje.

U narednih godinu dana odbor koji je imenovao G20,  Financial Stability Board, ispitat će visinu i treba li mijenjati izračun Libora, najavio je čelnik odbora i uskoro novi guverner Bank of England Mark Carney, prenosi Reuters. Izvještaj koji će podnijeti bit će utemeljen na novim međunarodnim standardima čija se implementacija očekuje uskoro."Treba uzeti u obzir robusnost standarda. Moramo prepoznati činjenicu da čak i ako se neke vrijednosti mogu manipulirati, to ovisi o dubini tržišta", rekao je Carney.Libor, odnosno London interbank offered rate, referentna je kamatna stopa na osnovu koje se utvrđuju cijene kredita, ali i ostalih financijskih proizvoda čija ukupna vrijednost premašuje 300 bilijuna dolara. Američka Komisija za trgovanje izvedenicama želi da se Libor ukine i da ga zamijeni referentna kamatna stopa utemeljena na stvarnim tržišnim transakcijama.

 

300bilijuna

dolara vrijedi imovina čija se cijena računa na osnovu Libora

No, takva razmišljanja za Europu su zasad preradikalna. Direktor britanske agencije Financial Conduct Authority Martin Wheatley, koji će supredsjedati radnom skupinom G20, rekao je da brzi prelazak na transakciju kamatnu stopu "nije moguć". Radna skupina u kojoj će biti i jedan od guvernera iz odbora FED-a Jeremy Stein, međutim, ispitat će koliko bi bila jednostavna tranzicija i kolike bi troškove taj proces izazvao.Odbor za financijsku stabilnost, inače, na sastanku održanom prošli tjedan raspravljao je o likvidnosti na svim ključnim globalnim tržištima uključujući i Kinu za koju se strahuje da joj prijeti 'kreditni stisak'. Tamošnja središnja banka najavila je da će spustiti tržišne stope na razumne razine i tako riješiti problem likvidnosti na fleksibilan način. Odbor je dosad identificirao oko 30 globalno sistemski važnih banaka naloživši im veće razine kapitala, a uskoro se očekuje i lista sistemski važnih osiguravatelja.

Komentirajte prvi

New Report

Close