Britanski financijski regulator počeo je istragu zbog manipulacija referentnim stopama na svjetskom tržištu novca. Financial Conduct Authority (FCA) skuplja informacije temeljem otkrića Bloomberga koji je objavio da su trgovci valutama namještali stopu WM/Reuters i bankama u kojima su radili donosili ekstra profit.
“FCA je svjestan ovih optužbi i obavio je razgovore s relevantnim stranama”, poručili su za Wall Street Journal iz britanskog regulatora ne želeći dalje komentirati istragu.
Najnoviji slučaj namještanja referentnih stopa na svjetskom novčanom tržištu došao je u isto vrijeme u kojemu su neke velike svjetske banke (UBS, Royal bank of Scotland i druge) pod istragom za namještanje referentne međubankarske kamatne stope Libor. Za razliku od Libora, koji se izračunava temeljem prognoza kretanja valuta koje daju banke, stopa WM/Reuters temelji se na stvarnim transakcijama ili nalozima. Trgovci valutama namještali su mjerilo kretanja WM/Reuters tako da su netom prije izračuna nove razine stope puštali naloge kako bi se u konačnici ona promijenila, a trgovci bi banci u kojoj rade donijeli ekstra profit.
Svjetsko tržište novca najveće je tržište na svijetu u kojemu se dnevno trguje 4,7 bilijuna dolara. No, iako najveće, ono je najmanje regulirano što su mnogi iskorištavali kako bi zaradili još više.
Inače, referentnu stopu WM/Reuters dnevno koriste, primjerice, fond menadžeri diljem svijeta kako bi mogli izračunavati vrijednost svojih portfelja. Ta se stopa počela izračunavati još 1994. godine i pruža standardizirana mjerila kretanja valuta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu