Sukobili su se američki i britanski tužitelji koji istražuju sumnje oko manipulacija međubankarske stope Libor.
Dužnosnici američkog ministarstva pravosuđa i britanskog Ureda za ozbiljne prijevare posvađali su se krajem prošle godine tijekom zajedničke istrage koju vode protiv Toma Hayesa, bivšeg brokera banke UBS.Za njega smatraju da je idejni začetnik i vođa prijevare, piše Wall Street Journal, pozivajući se na neimenovane izvore bliske istrazi. Sukob je počeo kada je britanska vlada neočekivano blokirala zahtjev američkog ministarstva pravosuđa koje je htjelo ispitati Hayesa, koji je britanski državljanin. Nakon toga, bez da su obavijestili američke kolege, britanski tužitelji su sredinom prosinca uhitili osumnjičenog brokera. Amerikanci su dan nakon toga uzvratili podizanjem zapečaćene kaznene prijave protiv Hayesa. Ipak, američki tužitelji sumnjaju da će optuženi broker ikada doći u njihovu sudnicu, a razlog tomu vrlo je jednostavan – ako se Hayes nagodi sa britanskim tužiteljima, to će blokirati njegovo izručenje SAD-u zahvaljujući zakonu kojim ga se ne može dva puta suditi za isto kazneno djelo.
Sukob dviju institucija zapravo je posljedica velikog pritiska pod kojim se obje nalaze. Američko ministarstvo pravosuđa u posljednje je vrijeme pod paljbom brojnih senatora da nisu kazneno gonili dovoljno osoba koje su upetljane u manipulacije tijekom bankarske i financijske krize. S druge strane, britanski Ured za ozbiljne prijevare pod stalnom je kritikom politike da nije dovoljno agresivan u svojim istragama. Za obje institucije, piše Wall Street Journal, istraga oko Libora predstavlja ključni temelj za dokazivanje sposobnosti. Ovo je samo posljednja u nizu istraga na kojima zajednički surađuju. Prije nekoliko godina udružili su snage i istraživali korupciju u slučaju BAE Systems koji je surađivao s vojskom. To je rezultiralo time da je 2010. godine ta kompanija priznala krivnju za korupciju i platila više od 400 milijuna dolara kazne.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu