Britanija ne može biti izuzeta od nove bankovne regulative

Autor: Ante Pavić , 19. lipanj 2014. u 22:00
Soliranje Velike Britanije sve slabije funkcionira/FOTOLIA

Europski pravnici došli su do zaključka da se Komisijino predloženo izuzeće britanskog bankovnog sektora protivi Lisabonskom sporazumu.

Predloženo izuzimanje britanskih banaka od nove europske regulative kojom se poslovnim bankama ograničava rizično trgovanje vrijednosnicama bilo bi ilegalno, stav je pravnika EU koji prenosi Reuters.

Time su zadali snažan udarac britanskim pokušajima da ograniči briselski utjecaj na londonski City u kojemu svoja sjedišta imaju neke od najvećih svjetskih banaka i fondova. Povjerenik EU za financijske usluge Michel Barner predložio je zakon koji bi spriječio banke da se klade na tržištu, a koji istovremeno kompromisno predviđa i izuzimanje britanskog Cityja od strože regulative. Slično zakonsko rješenje o ograničavanju banaka doneseno je u SAD-u pod nazivom "Volckerovo pravilo". V. Britanija svoja izuzeća temelji na činjenici da je sama donijela zakon pod imenom "Vickers" koji nalaže bankama poput Barclaysa da svoje depozitne odjele zaštiti ogradom dodatnog kapitala kako bi na taj način zaštitila klijente od potencijalnih problema u koji bi mogli pasti dijelovi banke koji se bave trgovinom složenih i rizičnih financijskih instrumenata.

 

25mlrd.

funti ukupnih štednih uloga limit je za primjenu 'Vickersa'

Francuska se prilično uznemirila izuzimanjem Velike Britanije od zajedničke regulative. Europska komisija ipak neće moći zanemariti mišljenje vlastitih utjecajnih pravnika da se izuzeće Cityja protivi Lisabonskom sporazumu pa će biti primorana mijenjati prijedlog zakona i izostaviti značajna izuzeća za najveći financijski sektor u EU i glavnog punitelja britanskog proračuna. Britanski premijer David Cameron trudi se spasiti City od većeg utjecaja Bruxellessa, ali mu dosadašnji napori nisu urodili plodom.

Britanija je već izgubila na Europskom sudu koji je donio odluku da London mora poštivati odluku zajedničkog tržišnog regulatora ukoliko naloži zabranu kratke trgovine vrijednosnicama. Vrlo je vjerojatno čeka još jedan neugodan udarac kada Sud uskoro donese pravorijek na njezinu tužbu kojim pokušava izbjeći predloženi porez na financijske transakcije koji gura Bruxelles. Sve bi to moglo natjerati premijera Camerona da pojača najave o referendumu o izlasku Velike Britanije iz EU, te dati dodatni vjetar u leđa Stranci nezavisnosti Nigela Faragea kojoj je euroskeptični stav pomogao da osvoji najviše britanskih glasova na posljednjim izborima za EP.

Komentirajte prvi

New Report

Close