Dogovorena su nova europska pravila o hipotekarnom kreditiranju koja će više zaštititi korisnike tih kredita i postrožiti kriterije davanja zajmova. Nova direktiva omogućuje da se hipotekarni krediti mogu podizati i izvan matičnih država, pa čak i u drugim valutama.
Za to se mogu koristiti usluge brokera nekretninama koji će, po prvi puta, biti propisno ovlašteni, registrirani i nadzirani na nacionalnoj razini. Predstavnici Europskog parlamenta i irsko predsjedništvo, koje pregovara u ime zemalja članica, postigli su u utorak navečer dogovor o direktivi o hipotekarnim kreditima, koju je Komisija predložila još u ožujku 2011. godine. Dogovor bi sada trebao biti potvrđen u Vijeću EU-a i na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta kako bi na snagu stupio sredinom 2015. godine.
Stroža pravila
Kompromis uključuje i bolju zaštitu od tečajnog rizika za one dužnike koji su kredit podigli u stranoj valuti. Ako troškovi otplate kredita izmaknu kontroli dužnik će imati mogućnost zaustaviti spiralu duga zamjenom valute zaduživanja ili drugim zaštitnim mehanizmima.Dogovoreno je i rješenje o ranijoj otplati kredita koje će zaštiti dužnike da im banke naplate preveliku naknadu za to. Novim pravilima, koja nadziru 6,5 bilijuna eura vrijedno europsko nekretnisnko tržište, zabranjuje se da stručnjaci koji rade na procjeni kreditne sposobnosti budu plaćeni prema broju odobrenih kredita, što je dovelo do neodgovornog zaduživanja i pridonijelo rastu nekretninskog balona u mnogim zemljama članicama. Uvodi se novi Europski standardizirani set informacija (ESIS) temeljem kojih će potrošačima biti lakše uspoređivati ovu vrstu kredita. Uvode se i nova pravila oglašavanja koja moraju imati jasnije informacije od godišnjoj kamatnoj stopi. Pooštravaju se kriteriji procjenjivanja kreditne sposobnosti klijenta. "Financijska kriza započela je debaklom drugorazdrednih hipotekarnih kredita u Sjedinjenim Državama, gdje su se krediti odobravali bez provjere kreditne sposobnosti, a slabo obavješteni korisnici često su poticani da preuzmu preveliki rizik. Imali smo sličnih slučajeva u Europi, poput primjerice nekretninskog buma i onda neizbježnog pucanja balona u Španjolskoj i Irskoj. Posljedice za financijski sektor i gospodarstvo u cjelini bile su goleme", izjavio je povjerenik Europske komisije za financijske usluge Michel Barnier. Procjenjuje se da je 2008. godine europsko tržište nekretnina vrijedilo 50 posto BDP-a Europske unije. Barnier kaže da su mnogi koji su ostali bez svojih domova proživjeli istinske tragedije kada više nisu mogli servisirati svoj dug.
Više informacija
"Direktiva će pomoći okončanju preuzimanja pretjeranog rizika i pojačati odgovornost kod kreditiranja. Potrošači će dobiti zaštitu kakvu zaslužuju, bit će bolje informirani tako da će moći izabrati hipotekarni kredit koji najbolje zadovoljava njihove potrebe po najboljoj cijeni i bit će potpuno upoznati s rizikom koji preuzimaju", dodao je Barnier. Ako procedura bude išla planiranim tijekom, dvije godine nakon stupanja snagu (dakle 2017 godine) direktiva će morati biti implementirana u nacionalnim zakonodavstvima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu