Bitcoin bi mogao dosegnuti vrijednost od 250.000 dolara već ove godine ako tehnološki divovi poput Microsofta i Applea uđu u prostor kriptovaluta, izjavio je za CNBC Charles Hoskinson, dugogodišnji stručnjak u industriji i osnivač blockchaina Cardano.
Tržišta kriptovaluta pretrpjela su snažan pad zbog rasprodaje rizične imovine potaknute „recipročnim carinama” koje je američki predsjednik Donald Trump uveo prema brojnim zemljama. Cijena bitcoina pala je ispod 77.000 dolara tijekom prošlog tjedna, no u srijedu je naglo skočila iznad 82.000 dolara nakon što je Trump odlučio privremeno smanjiti carine na 10 posto za većinu zemalja tijekom 90 dana, kako bi se omogućili trgovinski pregovori.
Unatoč ovom rastu, bitcoin je još uvijek daleko od svoje rekordne razine iz siječnja, kada je premašio 100.000 dolara — iako sudionici tržišta ostaju optimistični u pogledu njegove budućnosti. Hoskinson, koji je više od desetljeća prisutan u svijetu kriptovaluta i jedan od suosnivača Ethereum blockchaina, rekao je kako vjeruje da će bitcoin doseći 250.000 dolara „do kraja ove ili tijekom sljedeće godine”.
„Ono što će se dogoditi jest da će se pokazati kako je priča s carinama bila pucanj u prazno, ljudi će shvatiti da je svijet spreman pregovarati i da se zapravo sve svodi na sukob između SAD-a i Kine. Mnogi će stati na našu stranu, neki će podržati Kinu,” rekao je Hoskinson za CNBC .
„Tržišta će se malo stabilizirati, naviknut će se na novu realnost, američka središnja banka će potom smanjiti kamatne stope, a to će dovesti do velikog priljeva jeftinog kapitala koji će se preliti u kripto.” Hoskinson, koji je ujedno i osnivač tvrtke Input Output (poznate i kao IOHK), ove je izjave dao prije nego što je Trump privremeno pauzirao potpunu primjenu recipročne carinske politike.
Hoskinson je istaknuo više razloga koji bi mogli dovesti do rasta cijene bitcoina na navedenu razinu. Prvo, naveo je kako kriptovalute danas posjeduje više korisnika nego ikad. Broj vlasnika kriptovaluta porastao je za 13 posto u odnosu na prethodnu godinu i dosegnuo 659 milijuna ljudi, prema podacima Crypto.com-a.
Drugo, rekao je da se geopolitička situacija razvija iz sustava međunarodnog poretka temeljenog na pravilima prema sukobu velikih sila. „Ako Rusija želi napasti Ukrajinu, to i učini. Ako Kina želi napasti Tajvan, učinit će to. Dakle, ugovori više ne znače mnogo, a globalno poslovanje u takvom okruženju teško funkcionira. Kripto tada postaje jedina opcija za globalizaciju,” rekao je Hoskinson.
Treće, Hoskinson je naglasio da se očekuje donošenje novih zakona o stabilnim kriptovalutama te zakon o strukturi tržišta digitalne imovine i zaštiti ulagača, što bi moglo dodatno pomoći razvoju tržišta kriptovaluta. Cilj tih zakona je reguliranje tretmana različitih vrsta digitalne imovine. Oba zakona trenutačno su u zakonodavnom postupku u SAD-u. Stabilne kriptovalute su oblik kriptovalute čija je vrijednost vezana uz neku fiat valutu, a osigurane su stvarnom imovinom.
Prema Hoskinsonu, zakon o stabilnim kriptovalutama mogao bi potaknuti i „Veličanstvenu sedmorku” — grupu tehnoloških kompanija s najvećom tržišnom kapitalizacijom, među kojima su Apple, Microsoft i Amazon — da počnu koristiti te kriptovalute. Tehnološki divovi mogli bi koristiti stabilne kriptovalute za isplate radnicima u različitim zemljama ili za provođenje manjih transakcija na svojim platformama koje su uobičajeno skupe putem postojećih sustava za plaćanje. Stabilne kriptovalute moguće je brzo slati s jednog novčanika na drugi, bilo gdje u svijetu.
Hoskinson smatra da će upravo ti faktori — osobito donošenje regulative i prihvaćanje stabilnih kriptovaluta od strane velikih tehnoloških kompanija — ponovno oživjeti tržište kriptovaluta. „[Tržište kriptovaluta] vjerojatno će stagnirati sljedeća tri do pet mjeseci, a zatim ćemo vidjeti snažan val špekulativnog interesa koji će vjerojatno početi u kolovozu ili rujnu, i potrajat će sljedećih šest do 12 mjeseci,” rekao je Hoskinson.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu