Središnje banke ne mogu ignorirati uspon digitalnih valuta, poput bitcoina, koji mogu predstavljati rizik za stabilnost financijskog sustava, objavila je Banka za međunarodna poravnanja (BIS) u svom tromjesečnom pregledu.
BIS smatra da bi monetarne vlasti u svijetu trebale razmisliti kako preuzeti izdavanje digitalnih valuta te koje bi značajke one imale. Takva su razmišljanja najaktualnija u državama u kojima korištenje gotovine ubrzano opada, poput Švedske. Središnje banke u donošenju takve odluke ne bi trebale uzeti u obzir samo pitanja privatnosti ili efikasnosti u platnom sustavu, već i ekonomske, financijske i monetarne posljedice, smatraju u "središnjoj banci svih središnjih banaka".
Rastuća popularnost bitcoina s razvojem mobilnih plaćanja navela je središnje banke da obrate pažnju na njih. Tako je guverner Banke Engleske Mark Carney ocijenio kako su digitalne valute dio potencijalne revolucije u financijama. Nizozemska središnja banka tako je nedavno kreirala vlastitu digitalnu valutu, doduše samo za internu uporabu. Dužnosnici američke središnje banke Fed također ispituju mogućnosti izdavanja takve valute, iako je u ožujku član Feda Jerome Powell izjavio kako još postoje značajni problemi koje treba ispitati, poput ranjivosti na računalne napade, zaštite privatnosti i sprečavanja krivotvorenja.
Prema mišljenju stručnjaka BIS-a, jedna od opcija bilo bi kreiranje digitalne valute za javnu uporabu na čije bi izdavanje imala pravo samo određena središnja banka. Digitalna valuta bila bi izravno promjenjiva u gotovinu. No, tu bi mogao nastati problem za komercijalne banke jer bi se mogle suočiti s naglim povlačenjem gotovine i tako ostati bez depozita. Inače, cijena bitcoina u ponedjeljak se značajno oporavila, skočivši s razine od 2951 dolara koliko je vrijedio u petak na 3968 dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tako- kako je NIZOZEMSKA Vlada kreirana svoju INTERNU VIRTUALNU VALUTU . ja očekujem
od Vlade RH – da kreira NAŠU INTERNU VIRTUALNU VALUTU – za naše potrebe ….naše države.
A kad ćemo ići u inozemstvo , i moći svugdje plaćati sa virtualnim valutama- sami ćemo izabrati
u skladu sa zakonodavstvom države gdje plaćamo- Virtualnu valutu.
Sada – kad je Bitcoin napuhan u rukama financijskog – špekulativnog kapitala- zbilja nema smisla ga kupovati…..oni , koji ga imaju – sad to nek iskoriste , ako im se ukaže prilika…
Uključite se u raspravu