Njemačka će čvrstim gospodarstvom i financijskom politikom obraniti status europskoga sigurnog utočišta. Tom se porukom vlada kancelarke Angele Merkel suprotstavila prijetnji da će najjača članica eurozone možda izgubiti vrhunski kreditni rejting koju joj je odaslao Moody’s izmijenivši izglede sa stabilnih na negativne.
Finci izuzetak
Najnovijim potezom američka agencija u isti je koš s Njemačkom stavila i Nizozemsku i Luksemburg, pa je i njihov “top” status izravno ugrožen te je time samo Finska zasad osigurala najviši mogući bonitet. U objašnjenju svoje odluke Mood’ys navodi vjerojatnost da će Njemačka i ostale stabilne države morati osigurati bitno jaču potporu prezaduženim članicama europske monetarne unije upirući pritom prstom na Španjolsku i Italiju. “Upravo će na vodeće članice eurozone spasti najveći dio toga tereta”, upozorava se u izvješću agencije. Na tu opasku iz njemačkog ministarstva financija odgovaraju: “Rizici u eurozoni nisu ništa novo, a Njemačka je i dalje u vrlo sigurnoj ekonomskoj i financijskoj situaciji.” Ipak, Moody’s tvrdi da bi problematično razdoblje u zoni eura moglo potrajati niz godina te da stoga očekuju dodatni pritisak na bilance najsnažnijih država, a to, napominju, povećava pritisak na njihov bonitet. “U visoko industrijaliziranim državama vrhunski kreditni rejting postao je ugrožena vrsta. Svi su pod paljbom”, komentirao je najnoviji razvoj situacije glavni ekonomist Commerzbanka Jörg Krämer. No i njegov je bankarski sektor na Moody’sovu popisu potencijalnih njemačkih minusa. “Njemačke banke ostaju ranjive u krizi jer su u velikoj mjeri izložene u Španjolskoj i Italiji”, pojasnili su.
Tjeraju Grke
Osim te agencija kao otegotnu okolnost za vladu u Berlinu navodi i opet rastuću vjerojatnost da Grčka napusti europsku monetarnu uniju što bi, kažu, pokrenulo lančanu reakciju šokova u financijskom sektoru. Upravo je iz Berlina stigao poziv za izbacivanje Grka iz eurozone. I to iz redova koalicijskih partnera kancelarke Merkel. Glavni tajnik FDP-a njemačkim je novinarima rekao da bi Grčka povjerenje tržišta lakše vratila kada ne bi bila članica eurozone te da bi izvan unije brže postala konkurentna. Tako je nastavio retoriku stranačkog šefa i ministra gospodarstva Philippa Roestlera, koji je poručio da eurozona bez Grka više nije ni tabu tema ni horor-scenarij. A dok su se jučer u Berlinu završavale posljednje pripreme za najavljeni sastanak ministara financija Njemačke i Španjolske, na Moody’sovu prijetnju reagirao je i prvi čovjek eurogrupe, ujedno i luksmburški premijer Jean-Claude Juncker poručivši kako je “odluka agencije primljena na znanje”. No tvrdi da Njemačka, Nizozemska i Luksemburg imaju stabilne fundamente te da ostaju izuzetno predani osiguravanju stabilnosti u europskoj monetarnoj uniji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu