Barel nafte tijekom ove godine poskupio za 20 posto

Autor: Poslovni dnevnik , 23. prosinac 2019. u 22:00
Podršku cijenama pruža i nedavni dogovor OPEC-a i partnera/REUTERS

Zahvaljujući tržištu nafte, energetski sektor u cjelini na putu je da 2019. zaključi u solidnom plusu.

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošloga tjedna, trećega zaredom, pa su dosegnule nove najviše razine u gotovo tri mjeseca, što se zahvaljuje napretku u trgovinskim odnosima između SAD-a i Kine.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 1,4 posto, na 66,14 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,6 posto, na 60,44 dolara.

Prva faza sporazuma 
Rast cijena nafte treći tjedan zaredom zahvaljuje se potvrdi da će prva faza trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine biti potpisana početkom siječnja. To je krajem prošloga tjedna kazao ministar financija SAD-a Steven Mnuchin, istaknuvši da je sve stavljeno na papir, prevedeno i da oko toga više nema pregovora. Poboljšanje trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine podržalo je nadu ulagača da će se zaustaviti usporavanje rasta dva najveća svjetska gospodarstva i dva najveća potrošača nafte u svijetu, što bi trebalo dovesti do jačanja potražnje za "crnim zlatom" u idućoj godini.

 

66 dolara

dosegla je cijena barela na londonskom tržištu što je 1,4 posto više

"Energetski sektor u cjelini na putu je da 2019. godinu završi u solidnom plusu, isključivo zahvaljujući tržištu nafte", kaže Barbara Lambrecht, analitičarka Commerzbanke. Od početka godine cijena nafte porasla je na londonskom tržištu 23 posto, nakon gotovo 20-postotnog pada u 2018. godini. Podršku cijenama pruža i nedavni dogovor OPEC-a i njegovih partnera, uključujući Rusiju, o daljnjem smanjenju proizvodnje kako bi spriječili preveliku ponudu u uvjetima usporavanja rasta globalnog gospodarstva i potražnje za naftom.

Dodatno smanjenje 
Proizvodnja će u prvom tromjesečju 2020. biti smanjena za dodatnih 500.000 barela dnevno. Trenutno smanjenje proizvodnje OPEC+ iznosi 1,2 milijuna barela dnevno, a novim sporazumom smanjenje će dosegnuti 1,7 milijuna barela dnevno ili oko 1,7 posto globalne naftne proizvodnje. I dok OPEC smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje, kao što su Norveška i Brazil, već je dulje vrijeme povećavaju.

U SAD-u se proizvodnja nafte kreće na rekordnim razinama, oko 13 milijuna barela dnevno, a izvješće tvrtke Baker Hughes, objavljeno prošloga petka, pokazuje da je broj aktivnih postrojenja u SAD-u povećan drugi tjedan zaredom, i to za njih 18, na ukupno 685. Ipak, od početka godine broj aktivnih postrojenja smanjen je za njih otprilike 200, pa će u ovoj godini biti zabilježen prvi pad tog broja od 2016. 

Komentirajte prvi

New Report

Close