‘Banke su u krizi zaradile dovoljno da sad olabave uvjete’

Autor: Ana Blašković , 13. ožujak 2014. u 22:01
Ante Žigman; Zoran Bohaček

Banke su od 2008. zaradile 23,5 milijarde kuna bruto dobiti što je ekstraprofit u usporedbi s okruženjem, kaže Tomislav Ćorić s EFZG-a.

Tko je kriv što u gospodarstvu nema kreditiranja? Poduzetnici lopticu prebacuju na banke, a one uzvraćaju da se ne sjećaju kad su vidjele isplativ projekt.

 

Žigman

Situacija s frankom pokazuje koliko je važna financijska stabilnost

Regulator pak s oprezom gleda na nenaplative plasmane koji prijete stabilnosti sustava, a država iz dana u dan pogoršava poslovno okružje. S tako podijeljenim kartama, na kome je onda da prekine začarani krug, debatiralo se na okruglom stolu magazina Banka 'Tko će preuzeti rizik – Što kažu bankari, a što poduzetnici?'. "Koga god pitali, krivi su svi ostali. Banke su u razdoblju krize akumulirale 23,5 milijarde kuna bruto dobiti što predstavlja ekstraprofite u usporedbi s okruženjem. To im otvara prostor da pronađu prostor da olabave kreditne uvjete, no problem je u HNB-u koji bi trebao popustiti regulatorni okvir", kazao je Tomislav Ćorić s Ekonomskog fakulteta.

Upitao se je li (pre)visoka stopa adekvatnosti kapitala i inzistiranje na stabilnom financijskom sustavu danas optimalno rješenje. Na to mu je ekspresno replicirao Ante Žigman iz HNB-a riječima da je "u ovoj krizi jedino što nam je preostalo jest financijska stabilnost". "Davanje dodatnog prostora bankama dovelo bi do značajnog rasta nenaplativih kredita i kreiralo nestabilnost. Situacija sa švicarskim frankom pokazuje koliko je stabilnost važna, a da se to ponovi s drugom valutom problem bi bio neusporedivo veći", istaknuo je Žigman. Iz Udruge banka poručuju da prostora za snižavanje kriterija – nema. "U situaciji kada 26 posto tvrtki ne vraća kredite uredno da banke spuste prag skok loših kredita bio bi još gori nego u šok scenariju HNB-a", kazao je direktor HUB-a Zoran Bohaček.

 

Bohaček

Da banke spuste kriterije skok loših kredita bio bi gori od šok scenarija

Inače, šok scenarij, za koji je Žigman rekao da HNB neće dozvoliti da se obistini, previđa da bi 25 posto svih kredita imalo problema s naplatom, od čega banke ne bi mogle naplatiti svaki drugi odobren tvrtkama. Veći problem od cijene novca danas su dostupnost i prekratki rokovi, napominje Petar Lovrić iz Udruge malih poduzetnika pri HUP-u koji za nered krivi državu čije su se 'ekonomske politike počele natjecati u pretjeranoj regulaciji sa suludim prekršajnim odredbama'. Produljenje rokova zasad nije realno zbog velike ročne neusklađenosti depozita i kredita, posebno u situaciji kad 'dugoročne deponente 'tražite povećalom', kaže Ivan Šverko iz Hypo banke. 

Komentirajte prvi

New Report

Close