Bankarski je sektor u prvoj polovici godine ostvario milijardu kuna dobiti ili čak 45 posto manje nego lani, ali u drugom bi polugodištu mogao biti oko pozitivne nule, a lako moguće i s minusom. Do kraja godine mogao bi se, dakle, više ili manje istopiti i slabašan polugodišnji rezultat ostvaren na više od 400 milijardi kuna aktive.
No, i kad bi se on uspio sačuvati, to bi nakon lanjskih 28 posto pada dobiti (na 2,8 milijardi) značilo dodatni pad za čak dvije trećine, dok bi profitabilnost kapitala pala ispod dva posto. Osim što u pogledu (rastućih) loših plasmana i (padajućih) neto prihoda nema naznaka trendnih poboljšanja, banke tek čekaju nova, stroža HNB-ova pravila o klasifikaciji plasmana, a s posljednjim tromjesečjem i izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju koje idu na ruku dužnicima. Efekt tih regulatornih novosti u 2013. će premašiti milijardu kuna. Mnogima kojima su godinama 'boli oči' nominalni iznosi zarada mrskih banaka – pa čak i kad su brojke već potvrđivale trend pada profitabilnosti – eto uskoro prilike za 'radovanje' i likovanje jer je i bankama napokon loše, a bankari će ostati bez bonusa.
180milijuna
kuna bit će efekt nove regulative potrošačkog kreditiranja
Nažalost, to što je profitabilnost već 2012. pala na najnižu razinu od bankarske krize 1999. i što će se taj pad ove godine produbiti, u iole duljem horizontu sve je prije nego dobra vijest za hrvatsku ekonomiju. Same brojke i kratki rok pritom su manje važni, kao i raspredanja koliko su politike samih banaka proteklog desetljeća kumovale takvu ishodu, smatra makroekonomist zabrinut zbog guranja banaka u zonu neprofitabilnosti. "Pad profita banaka vrlo je ozbiljan srednjoročni ekonomski problem, ali dojam je da ga vlasti ne percipiraju takvim i da ne vode računa o kumulativu raznih mjera, domaćih i vanjskih. Za zemlju s bankocentričnim sustavom ekonomije, sa 'junk' rejtingom i negativnim izgledima, s gospodarstvom koje već 5 godina pada, profitna stopa banaka ispod cijene kapitala za vlasnike veoma je opasna stvar", kaže naš sugovornik.
Potraje li to, a nema, kaže, znakova da se išta okreće, logično je da se investitori zapitaju zašto da ga plasiraju u zemlju koja ne raste, nekonkurentna je i ne reformira se ili to čini puževim korakom. Ako se to zapitaju, onda je logičan slijed i ubrzanje razduživanja, povlačenje dijela depozita i kapitala matičnih banaka, smanjivanje bilanci, kredita… Ukratko, sve suprotno od onoga što trebamo jer bez novih kredita jednostavno nema (višeg) rasta, a novih kredita nema bez novih depozita.
Uz prinos na kapital banke od tri, četiri pa i pet posto ulaganje u banku vlasniku ne treba jer može kupiti "Linićeve papire" koji će mu donijeti bolji prinos, sa zrnom cinizma ističe jedan financijaš sugerirajući da ne bi čudilo da se matične banke u idućih godinu dana na našem tržištu odluče na žešće dezinvestiranje. Novi čelnik austrijske Raiffeisen grupe Karl Sevelda nedavno je istaknuo kako u jugoistočnoj Europi planiraju usporavanje rasta, a u nekim zemljama i smanjivanje obujma poslovanja. Pritom je, doduše, apostrofirao samo Sloveniju i Mađarsku. Hrvatsku nije, no nema je ni na listi šest zemalja na kojima će biti fokus rasta, na kojoj su, uz domicilno tržište, Rusija, Poljska, Češka, Slovačka i Rumunjska.
Drama kod malih banaka
Prema procjenama analitičara središnje banke, izmjene regulative potrošačkog kreditiranja stupanjem na snagu će smanjiti neto prihod banaka za otprilike desetinu očekivanog neto prihoda. Uz pretpostavku da u 2013. u primjeni budu jedan kvartal, to bi iznosilo oko 2,5% godišnjeg neto prihoda. On je lani iznosio 7,4 milijarde kuna pa bi se efekt ZPK u 2013. mogao procijeniti na barem 180 milijuna kuna. S druge strane, stroža klasifikacija plasmana koja, kako kažu u HNB-u, "efektivno odgađa isplate zarada do trenutka naplate loših plasmana" iz tekućih bi zarada mogla "stvoriti zaštitni sloj od 0,3 postotna boda kapitalne adekvatnosti". Iz te formulacije proizlazi da bi nova pravila na kraju ove godine trebala rezultirati s približno 830 milijuna kuna dodatnih rezervacija, iako se dosad baratalo s 1,3 milijarde kuna tereta. Koliki god ispao ceh, time će se snažno ubrzati pad profitabilnosti kapitala banaka.
Nakon što su smanjenje svih marži i rast troškova rezerviranja lani razultirali padom sa 6,9 na 4,8 posto, povrat na prosječni kapital (ROAE) je na kraju prvog tromjesečja 2013. okopnio na 4,2 posto, a s milijardu kuna dobiti u prvoj polovici godine te isto toliko u drugom lanjskom polugodištu, proizlazi da je sredinom ove godine potonuo na 3,5 posto. Tu padu nije kraj. Na kraju godine realno je očekivati da bude između jedan i dva posto. Kratkoročno se na razini sustava time neće dogoditi ništa dramatično, iako za dio banaka, osobito malih, drame neće manjkati. U skupini malih već lani su profitne stope bile negativne, kod srednjih je ROE bio 1,9 posto, a kod velikih 6 posto. Na razini sustava promatrano, banke ipak imaju dovoljno zalihe kapitala. U okruženju ima nekoliko zemalja čiji bankarski sektori imaju i negativne stope povrata (lani je to bio slučaj u Sloveniji, Mađarskoj, Rumunjskoj), što upućuje na to da situacija ni drugdje nije sjajna. U slučaju Hrvatske, a vrijedi i za Sloveniju, problem je što su i srednjoročne prognoze rasta ekonomske i kreditne aktivnosti slabašne. Hrvatska i Slovenija na samom su začelju u predviđanjima rasta kredita u iduće četiri godine, s prosječnim očekivanim stopama od samo dva posto.
Sigurniji plasmani
To nije obećavajuće ni za profitabilnost. Pogotovo uz nastavak averzije prema riziku zbog rasta loših kredita i slabih perspektiva ekonomije, zbog čega su se banke u novije vrijeme više okretale sigurnijim, ali manje prinosnim plasmanima. Taj začarani krug odražava se i u podatku da su od ukupno odobrenih kredita privatnom sektoru u 2012. čak četiri petine bili (skuplji) kratkoročni. To je bilo dovoljno samo za ublažavanje pada kamatnih prihoda na konačnih -8,8 posto.Iako je i u većini zemalja srednje i istočne Europe (SIE) profitabilnost kapitala banaka lani oslabila, u prosjeku je ona u regiji i dalje viša nego u eurozoni s prosječnih 3 posto. Visokim povratima prednjače veća tržišta poput Rusije, Poljske ili Češke, zahvaljujući kojima je prosječni ROE za 2012. u 15-ak zemalja SIE iznosio čak 16 posto, a i za iduće četiri godine očekuje se nešto nižih, ali i dalje solidnih 12-15 posto prosjeka. Jugoistok Europe, dio kojega je i Hrvatska, zapadnim bankama nudi osjetno manje privlačne povrate.
Velimir Šonje, Arhivanalitika
Ušli smo u zonu u kojoj se ne isplati investirati u banke
Dobit banaka kod nas je često pogrešno interpretirana kategorija. Kako smo mi, u kulturalnom smislu, društvo preraspodjele, većina misli da je "kolač" za raspodjelu zadan pa se nečija "visoka" dobit smatra teretom (otimanjem od) nekoga drugog. Slabo se razumije činjenica – koja je osobito izražena kada je riječ o bankama, da se dobit u pravilu kreće u korelaciji s dobicima drugih dijelova gospodarstva. Dakle, sustavi su u gospodarstvu toliko povezani, da je bankama dobro kad je svima drugima dobro, i bankama je loše, kad je svima drugima loše.Sljedeću razinu zabune proizvodi rašireno nerazumijevanje razlike između apsolutnih brojeva i omjera profitabilnosti. Dobit predstavlja prihod kapitala pa njezinu "visinu" treba ocjenjivati kroz perspektivu prinosa na kapital. A taj je već godinama u padu. Prema tome, kada je riječ o omjerima profitabilnosti, nastavak njihova pada ne predstavlja nikakvo iznenađenje, samo što će taj pad u ovoj godini biti nešto izraženiji nego što je do sada bio slučaj. Razloge za to treba tražiti u daljnjem padu kamatne marže, poskupljenju inozemnih izvora nakon pada rejtinga, nedostatku (kvalitetne) potražnje za kreditima i rastućem teretu troškova rezervacija za gubitke. Očigledno, svi ovi čimbenici su povezani s produženim trajanjem recesije u Hrvatskoj. Ako se prošli prosječni ROE interpretira kao osnova za formiranje očekivanja o budućem ROE – a to je očekivanje ključno za odluke vlasnika o potpori bankama u Hrvatskoj i za odluke menadžera o odobravanju novih kredita – onda je očito da smo ušli u zonu u kojoj se više ne isplati investirati kapital u hrvatske banke. Puno je bolji omjer povrata i rizika od ulaganja u, primjerice, državne obveznice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.najprije je “podlegao” realni sektor, sad će financijski, a krivac za to ostaje zadnji… POLITIKA…svima su srezali apetit osim sebi
A ja sam primjetio da je stednja gradjana porasla sa 105 na 135 milijardi kuna, da kladionice posluju bolje nego ikada, da su kafici i dalje svaki dan puni i da im promet raste po 2000% u odnosu na proslu godinu…
Primjetio sam takodjer da imamo gradjevinskog zemljista za 6,5 milijuna ljudi (po rijecima ministrice, op a), a nas je sve manje i manje (brojka je trenutno na oko 4,2m ljudi). Primjetio sam i da je ogroman broj kuca prazan, da samci zive u ogromnim kucerinama od parsto kvadrata, da ima ogroman broj praznih stanova, da od 30 vozila koje prodju ulicom tokom radnog dana u njih 25 se vozi samo 1 osoba, da subvencioniramo proizvodnju necega sto cijeli svijet proizvodi u izobilju i sto nikom ne mozes prodat, da dajemo povlastene penzije odredjenim skupinama drustva koje su poreze i doprinose placali u Monte Carlu i koji su za karijere zaradili na desetke milijuna $, da imamo po 1 ucitelja na 7 ucenika dok Finska ima 1 na 16…
Sve je stvar percepcije (za cistokrvne ‘rvate, tocke gledista)…
Trece, broj onih koji doprinose u proracun kod nas ustvari raste, ako nisi primjetio, to se zove fiskalizacija. Cijeli sektori gospodarstva preko noci se ukljucuju u doprinosenje drustvu…
Primjetio sam da budzet ima rekordan deficit, da porezi rastu, da se trosarine i nameti povecavaju, da vlada ocajnicki pokusava prodati drzavnu imovinu i da kreditne agencije rezu rating. Danas sam primjetio da je broj izdanih gradjevniskih dozvola pao za 28%. Neki dan sam primjetio da je industrial output opet pao.
Zbog cega rastu porezi i trosarine, ako se porez bolje prikuplja? Netko ko ocekuje da ce sakupiti vise poreza sigurno ne podize trosarine na gorivo.
[/quote]
Kolac se rapidno smanjuje, sve si jasno rekao, i uskroo nas vjer ocekuje i veci pdv.
Nije mi jasno kako oni namjeravaju pokrpati 3mrd eura deficita+kamate+postojeci dug. Polagano ulazimo u vir, duznicku spiralu, iz koje nema povratka do sloma.
Ova vlada apsolutno nema namjeru otpustiti nijednog uredskog catu, pace, dodaje jos svoje… jasno su rekli da nema NIKAKVIH reformi. Plan 21, 20 novih haraca i 1 bankrot.
Trece, broj onih koji doprinose u proracun kod nas ustvari raste, ako nisi primjetio, to se zove fiskalizacija. Cijeli sektori gospodarstva preko noci se ukljucuju u doprinosenje drustvu…
Primjetio sam da budzet ima rekordan deficit, da porezi rastu, da se trosarine i nameti povecavaju, da vlada ocajnicki pokusava prodati drzavnu imovinu i da kreditne agencije rezu rating. Danas sam primjetio da je broj izdanih gradjevniskih dozvola pao za 28%. Neki dan sam primjetio da je industrial output opet pao.
Zbog cega rastu porezi i trosarine, ako se porez bolje prikuplja? Netko ko ocekuje da ce sakupiti vise poreza sigurno ne podize trosarine na gorivo.
Uključite se u raspravu