Trgovački sud u Zagrebu prihvatio je tužbu Hrvatskog saveza udruga za zaštitu potrošača koji je u ime udruge Franak tužio osam domaćih banaka zbog valutne klauzule u švicarskoj valuti i jednostrane promjene kamatnih stopa. U iscrpljujućoj trosatnoj raspravi tijekom koje su odvjetnici osam tuženih banaka, a riječ je o zvučnim odvjetničkim imenima, pokušali osporiti tužbu na proceduralnoj razini, sudac Radovan Dobronić dozvolio je nastavak procesa.
Ništa od vezanja za euro
Ipak, odbacio je dio tužbe u kojoj je udruga Franak tražila da se nakon evenutalne presude u njihovu korist krediti oštećenih vežu uz eure. Sudac je objasnio da, budući da svaka valuta ima dva glavna svojstva – da je mjerilo vrijednosti te da je sredstvo plaćanja, eventualnom takvom presudom ti krediti mogli bi se vezati samo za kunu. Valutna klauzula je, kaže sudac, institut koji je uveden kao iznimka i stoga ne treba jednu klauzulu zamijeniti za drugu na uštrb domaće valute. Dobronić je pritom upozorio i na pogreške koje mnogi rade kada štednju u bankama u stranim valutama vežu uz pojam valutne klauzule. Istaknuo je kako je štednja "devizno potraživanje klijenata banaka i nema nikakve veze sa korištenjem valutne klauzule u kreditima".Odvjetnici tužitelja komentirali su da su zadovoljni jer se suđenje nastavlja, budući da je prijetilo odbacivanje tužbe. Branitelji banaka su se pak najviše žalili na način na koji je tužba napisana, prije svega prigovarali su na vremenski rok tijekom kojega su banke ugovarale kredite sa spornim kamatnim stopama koji, tvrde, u tužbi nisu precizirani. Nakon što je sudac ipak uspio odrediti to razdoblje (od 2004. do kraja 2008), sve banke uložile su prigovor. Odvjetnici banaka ipak nisu posustali, pokušali su osporiti tužbu i zbog terminologije koju je koristila odvjetnica Nicole Kwiatkowski koja zastupa tužitelje. Žalili su se i na članke zakona na koje se u tužbi poziva tvrdeći da dobar dio njih nije ni postojao u vrijeme kada su se plasirali krediti. U postupak bi, čini se, mogli biti uključeni i javni bilježnici budući da su i oni, čulo se na suđenju, bili uključeni u proces izdavanja kredita jer je svaki kredit morao biti solemniziran.
Ljutiti sudac
Nakon svega izrečenog, sudac Dobronić rekao je da je ljut "zato što se izgubilo pola godine na proceduralnim pitanjima", naloživši potom udruzi Franak da u roku od 15 dana dostavi svakoj banci primjerke spornih ugovora, brošure i dodatne dokumente, a banke se moraju očitovati do kraja siječnja. Nakon što je ta odluka ušla u zapisnik, odvjetnik OTP-a tražio je da se ta banka izuzme iz postupka.
Tužitelji moraju:
- Dostaviti primjere ugovora za svaku tuženu banku
- Predočiti opće uvjete poslovanja svake banke
- Dostaviti primjerke brošura kojima su se banke oglašavale
- Dati podatke o kretanjima tečaja kune i CHF, kune i EUR, EUR/CHF
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu