Austrijske banke moraju namaknuti gotovo osam milijardi eura svježeg kapitala kako bi do 2022. ispunile minimalne međunarodne standarde, pokazalo je izvješće austrijske središnje banke.
Najveći izazov za bankarski sektor bit će zamjena 5,15 milijardi eura državne pomoći koju su zajmodavci dobili u vrijeme globalne financijske krize a koja se prema novim standardima od 2017. više neće računati kao temeljni kapital, navodi se u najnovijem izvješću austrijske banke o financijskoj stabilnosti, koje su jučer prenijele agencije. Potrebe za kapitalom u iznosu od tri do osam milijardi eura odražavaju prvotne procjene središnje banke o visini potrebnog kapitala austrijskih banaka nakon što se od iduće godine počnu uvoditi nova pravila o njegovoj visini.
5,15milijardi
eura državne pomoći više se neće računati kao temeljni kapital
U prosincu je središnja banka procijenila da će za ispunjenje takozvanih Basel III pravila austrijske banke u petogodišnjem razdoblju trebati između osam do 13 milijardi eura. Austrijske banke, uključujući UniCreditov ogranak Bank Austriju, Raiffeisen Bank International i Erste Grupu najveći su zajmodavci u središnjoj i istočnoj Europi.Provjera otpornosti na buduće krize koju je proveo MMF pokazala je snažne rezultate za bankarski sektor u cjelini, premda neke banke "i dalje privlače posebnu pozornost", navodi austrijska banka, ne preciziravši o kojim je bankama riječ.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu