Talijanska vlada sprema se ubrizgati 15 milijardi eura u problematične banke kako bi spriječila eskalaciju krize bankovnog sektora koja prijeti i širom političkom krizom, piše tamošnji tisak.
No, ako se plan spašavanja provede u obliku u kojem ga je zamislila vlada u Rimu, radilo bi se o kršenju pravila eurozone o državnoj pomoći bankama. Kako donosi list La Repubblica, vlada će u četvrtak 22. prosinca donijeti uredbu kojom će novac biti dostupan bankama. Vladin "pojas za spašavanje" ponajprije je usmjeren trećoj banci po veličini, Monte dei Paschi di Siena.
28 milijardi
eura iznose loši krediti u Monte dei Paschi
Najstarija banka u stečaju
Naime, ta banka treba do kraja godine, sukladno naredbi Europske središnje banke (ECB), prikupiti pet milijardi eura dodatnog kapitala. U suprotnom, ECB će proglasiti stečaj banke – inače najstarije na svijetu – što bi potencijalno moglo izazvati širu bankovnu krizu u Italiji. Dokapitalizacija je potrebna kako bi se Monte dei Paschi riješio tereta od 28 milijardi eura nenaplativih kredita. Monte dei Paschi je krajem prošloga tjedna objavila kako je 65 posto novih dionica rezervirano za upis institucionalnih investitora. Banka također namjerava proširiti svoju ponudu za pretvaranje duga u kapital na investitore koji drže milijardu eura vrijedne hibridne vrijednosnice banke.
K tome, mali ulagači koji drže obveznice Monte dei Paschi banke u vrijednosti 2,1 milijardu eura također bi ih trebali pretvoriti u dionice. Prema navodima medija, talijanski financijski regulator Consob prošloga je tjedna odobrio plan. Međutim, plan dokapitalizacije od privatnih investitora koji su osmislili američka banka JPMorgan i talijanska Mediobanca najvjerojatnije će propasti zbog nezainteresiranosti privatnih ulagača da "bacaju novac u bunar".
Da je plan na krhkim nogama na posredan način priznaje i sama banka kroz objavljen raspon cijene novih dionica. Naime, raspon je od jednog eura do 24,9 eura za dionicu. Međutim, čak i po cijeni od jednog eura Monte dei Paschi traži veće vrednovanje nego gotovo sve ostale talijanske banke, upozoravaju analitičari. U slučaju propasti dokapitalizacije "uskočila" bi država. Izvori Reutersa bliski talijanskom ministarstvu financija tvrde kako bi na pomoć moglo računati i nekoliko manjih banaka, poput Banco Popolare di Vicenza i Veneto Banca koje su već spašavane putem fonda iza kojeg stoji država. La Repubblica dodaje kako bi novac mogla koristiti i Banca Carige.
Državni plan s greškom?
Međutim, državni plan spašavanja također ima jedan, potencijalno ozbiljan politički problem. Europska bankovna pravila donijeta nakon financijske krize 2008. godine traže da dioničari i vjerovnici banke primarno sudjeluju u saniranju gubitaka, a tek se onda može govoriti o pomoći države. Time se pokušava izbjeći da porezni obveznici spašavaju posrnule banke kao što je bio slučaj prije osam godina. Valja znati kako su deseci tisuća talijanskih građana investitori u tamošnje banke, pa se u vladajućoj Demokratskoj stranci navodno pribojavaju kako bi na prijevremenim izborima iduće godine izgubili zbog bijesa građana. Prema navodima Reutersa, talijanska vlada konzultira se s Europskom komisijom o načinima zaštite malih ulagača.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu