Bank of England od ovog tjedna ponovno preuzima ključnu ulogu u nadzoru financijske industrije čime će se britanska regulacija proći kroz jednu od najvećih promjena u posljednjih tri stotine godina.
˝Potaknuta razmjerima financijske krize, britanska Vlada prije dvije godine osmislila je plan da se sreže Financial Services Authority (FSA) i regulatorna funkcija vrati u ruke tamošnje središnje banke koju je izgubila 1997. Tim potezom Bank of England također dobiva i snažne instrumente moći za očuvanje financijske stabilnosti, prenosi Bloomberg.Bank of England već je naložilo bankama da povećaju kapital zbog potencijalnih gubitaka te kako bi se bolje nosile s rizicima. Osim njih, spremaju se i drugi regulatorni potezi prije nego što guvernera Mervyna Kinga u srpnju zamijeni Mark Carney.
Ojačati financijski sustav
"Opseg instrumenata i moći Bank of England sada je veća od bilo koje druge središnje banke", rekao je Bloombergu Charles Goodhart, jedan od osnivača Odbora za monetarnu politiku pri Bank of England. "Za banku su visoki ulozi u narednih nekoliko godina, a budućeg guvernera čeka strašan pritisak", kaže Goodhart. U sklopu nove regulative financijskog sektora bankarsku superviziju provodit će Prudencijalno tijelo za regulaciju (Prudential Regulation Authority) koje je ustrojeno kao dio središnje banke. Oko 1300 zaposlenika ugašenog FSA prelazi u Odbor za financijske politike (Financial Policy Committee) u čijoj je nadležnosti procjena širih rizika za financijski sustav. Nakon dvije godine čekanja to tijelo naposlijetku započinje sa službenim radom. "Povijest uči da se tijekom euforičnih faza kreditnog ciklusa ponavlja juriš na visoke povrate u maniri krda što će se jednog dana ponovno dogoditi", smatra zamjenik guvernera za financijsku stabilnost Paul Tucker. "Ne možemo u potpunosti eliminirati veze unutar financijskog sustava koje mogu pridonijeti širenju problema. No, nova pravila igre mogu primiriti potencijalno opasnu euforiju i učiniti financijski sustav daleko otpornijim", rekao je Tucker.
Zakrpati rupe
Pooštravanje pravila igre započeo je premijer David Cameron nakon izbora 2010. s logikom da će cjelokupan financijski nadzor pod jednim kišobranom, skupa sa monetarnom politikom, zakrpati rupe u prethodnom sustavu zbog kojih politika nije na vrijeme primijetila znakove krize. Monetarna politika i u Engleskoj pod pritiskom je politike da omogući uvjete za rast gospodarstva. Otočkoj ekonomiji prijeti recesija s trostrukim dnom iako je središnja banka srezala kamatne stope na rekordno niske razine upumpavši u sustav 375 milijardi funti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu