Austrijski regulator za financijska tržišta (FMA) naložio je u četvrtak sistemski važnim bankama u Austriji da povećaju zaštitni sloj kapitala za ukupno 0,25 do 0,50 postotnih bodova, u odgovoru na neizvjesnost izazvanu ratom u Ukrajini.
Time se provodi preporuka Odbora za stabilnost financijskog tržišta (FSMB) i adresira “povećane sistemske rizike koji proizlaze iz dodatnih neizvjesnosti kao što su ruska invazija na Ukrajinu, povećane cijene energije i visoka inflacija”, navodi FMA u priopćenju.
Zaštitni sloj kapitala postupno će se povećavati do kraja 2023. godine u skladu s utvrđenim pojedinačnim razinama, stoji nadalje u priopćenju austrijskog regulatora. Među bankama koje se u Austriji smatraju sistemski važnim bankama su Erste Group, Raiffeisen Bank International i UniCredit Bank Austria, podsjeća agencija Reuters.
Podsjetimo, najveća austrijska banka Erste Group u prvom je polugodištu povećala redovni osnovni kapital (CET1, konačni CRR) na 19,6 milijardi eura (sa 18,8 milijarda eura), kao i ukupni regulatorni kapital (konačni CRR) na 25,6 milijardi eura (ranije 24,8 milijardi eura).
Stopa redovnog osnovnog kapitala (CET1, konačni) Erstea iznosila je 14,2 posto (14,5% krajem 2021. godine), a stopa ukupnog kapitala iznosila je 18,5 posto (ranije 19,1 posto). “Dobro kapitalizirane banke jačaju svoju sposobnost apsorbiranja gubitaka, čime se povećava njihova stabilnost i otpornost.
U vremenima velike ekonomske nesigurnosti to je od posebne važnosti”, izjavili su izvršni direktori FMA Helmut Ettl i Eduard Müller. “Odgovarajuća kapitaliziranost bitan je preduvjet i za zadržavanje vrlo dobre ocjene austrijskog bankovnog sustava čak i u teškim vremenima, a time i jamčenje relativno niskih troškova refinanciranja.
Osim toga, u svjetlu iskustava s odlukama u prošlosti, kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini, ne očekuju se značajniji učinci na ponudu kredita”, zaključuje se u priopćenju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu