Arapske banke kupile 40% slovenskog Prvog faktora

Autor: Tin Bašić , 08. siječanj 2014. u 20:00
U proceduri je i novi zakon o faktoringu koji će standardizirati poslovanje faktoring kuća/FOTOLIA

U Hrvatskoj predstečajna nagodba i ovršni zakon drastično su zakomplicirale život faktoring kućama.

Malteška kreditna institucija FIMBank, koja je pak u većinskom vlasništvu kuvajtske banke Burgan Bank i bahreinske United Gulf Bank, postala je 40-postotoni vlasnik slovenske tvrtke Prvi faktor.

Investicija je vrijedna četiri milijuna eura, a svoje udjele su prodale slovenske banke NLB i SID banka. Ljubljanski Dnevnik piša da će novi vlasnici, prema potpisanome ugovoru, imati mogućnost postati i 100-postotoni vlasnici.Prvi faktor, inače, posluje i u Hrvatskoj s temeljnim kapitalom od 19,46 milijunha kuna. U 2012. godini Prvi faktor je poslovao s dobiti od 2,34 milijuna kuna. Ukupni prihodi bili su 112,1 milijun kuna. Godinu prije, dobit Prvog faktora u Hrvatskoj iznosila je 9,52 milijuna kuna.

Direktor hrvatskog ogranka Tomaž Kačar za Poslovni dnevnik nije htio komentirati transakciju vlasnika s malteškom bankom. Zanimljivo je kako su arapski investitori pokazali interes za ovom vrstom financijske usluge u regiji. Bez obzira na to što je kriza u Sloveniji i Hrvatskoj, faktoring, kao usluga otkupa potraživanja ima priliku za veliki rast. Prema podacima Hanfe, u prvih devet mjeseci prošle godine, 17 faktoring društava ostvarilo je dobit od 121,32 milijuna kuna, što je dvostruko više nego goinu prije. No u Hrvatskoj im zakonski propisi o predstečajnoj nagodbi kao i ovršni zakon dodatno kompliciraju poslovanje. Kačar, kao i ostali sugovornici iz ove branše, kažu da su im ti zakoni zakomplicirali život.

"Predstečajna nagodba je samo jedan kamenčić u ogromnom mozaiku koji moramo jako pažljivo uzeti u obzir prilikom sklapanja posla", objašnjava Kačar.  Akter ovog dijela financijske industrije kaže nam ako primjerice potraživanje uđe u nagodbu, njima izbija 30 posto. Pored toga, u proceduri je i novi zakon o faktoringu po kojem će Hrvatska, kaže naš sugovornih, biti druga država u Europi koja na ovaj način regulira ovu djelatnost, što svakako nije dobro. Također, Hanfa će dobiti puno veću kontrolu nad faktoring kućama i moći će izravno nadzirati njihovo poslovanje. Dobra stvar novog zakona je da će se neke procedure standardizirati, kao i u slučaju brokerske industrije. 

Komentirajte prvi

New Report

Close