Hrvatsko društvo za upravljanje mirovinskim fondovima Allianz ZB postalo je jedan od najvećih vlasnika Cinkarne Celje.
Dionice su ovih dana stečene na Ljubljanskoj burzi za nešto manje od 8,1 milijun eura, čime je Allianz ZB stekao 5,32 posto dionica s pravom glasa, objavila je Slovenska tiskovna agencija. Od koga je Allianz kupio dionice, iz objave Cinkarne Celje na stranicama Ljubljanske burze nije jasno.
Allianz ZB sada ima 430.073 dionice s pravom glasa. No, prema vlasničkoj strukturi, hrvatsko društvo za upravljanje mirovinskim fondovima iz grupe Allianz sada se pomaknulo na treće mjesto među dioničarima celjskog proizvođača pigmenta titan oksida.
U fokusu ulagača
Ispred njega su samo Slovenski državni holding (SDH) s 24,44 posto udjela i Modra zavarovalnica s 20,17 posto. Ostatak su domaći i strani manjinski dioničari, kako institucionalni vlasnici tako i fizičke osobe. U vrijeme dok je najveći vlasnik Cinkarne još uvijek bilo Društvo za upravljanje potraživanjima banaka – kasnije pripojena SDH-u, dva puta se pokušao prodati veći paket dionica celjske tvrtke, no unatoč interesu iz Slovenije i inozemstva, isti nije dovršen.
Iz samog Allianz ZB-a Poslovni dnevnik je dobio vrlo šturi odgovor na pitanje zašto su investirali u Cinkarnu, no iz njega se može iščitati kako se radi o dugoročnom ulaganju.
“Allianz ZB, društvo za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, pojedinačna ulaganja ne komentira, međutim možemo reći sljedeće. Svako naše ulaganje, pa tako i ovo, rezultat je pomno napravljenih analiza i odluka koje se prvenstveno temelje na dugoročnim interesima članova naših fondova”, rekli su nam iz Allianz ZB-a.
No, prema analitičarima ljubljanske Ilirike, Allianz ZB tek je jedan u nizu novih dioničara kojeg je Cinkarna dobila ove godine. Cinkarna Celje bilježi rast broja dioničara od 7,1 posto (+187) koje je sigurno privukao rast cijena dionica veći od 30 posto od početka 2024. Samo je NLB ove godine stekao veći broj dioničara na Ljubljanskoj burzi.
Poslovanje Cinkarne na početku ove godine na prvi pogled ne izgleda sjajno, no iz tvrtke poručuju da je iznad njihovih očekivanja. Prihodi Cinkarne Celje u prvom su tromjesečju smanjeni pet posto, na 47,5 milijuna eura, što u kompaniji pripisuju nižim prodajnim cijenama pigmenta titanijevog dioksida. Neto dobit bila je 66 posto manja i iznosila je 1,3 milijuna eura. Unatoč svemu, rezultat premašuje prognoze za ovo razdoblje, istaknuli su.
Rekord u pet mjeseci
Kako je Uprava tvrtke napisala u izvješću o poslovanju, potražnja za pigmentom titanijevog dioksida, njihovog najvažnijeg proizvoda, raste. Posljedično očekuju i rast prodajnih cijena.
Valja spomenuti i još jedan mogući argument u prilog investiranju u dionice Cinkarne. Naime, zbog činjenice da kineski izvoznici dampingiraju tržište titanijevog dioksida u EU, Europska komisija je početkom srpnja usvojila prijedlog nametanja carina kineskim proizvođačima. Predložene carine kreću se između 14,4 i 39,7 posto. Uvođenje carina pozitivno će utjecati na poslovanje inače nezadužene Cinkarne, smatraju analitičari Ilirike.
To su u svakom slučaju registrirali i investitori pa su dionice Cinkarne sredinom srpnja skočile na 24,00 eura, najvišu razinu u pet mjeseci. Za cijelu godinu očekuju sličnu dobit kao lani, odnosno četiri milijuna eura, budući da su cijene nekih za njih ključnih sirovina ostale na visokim razinama ili su tek neznatno pale. Prihodi su planirani u iznosu od 186 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu