Američka kompanija za upravljanje imovinom AllianceBernstein priprema tužbu protiv Švicarske u vrijednosti 225 milijuna dolara zbog odluke o otpisu 17 milijardi dolara duga tijekom prošlogodišnjeg spašavanja Credit Suissea pod vodstvom konkurentskog UBS-a.
Grupacija, u čijem je portfelju 800 milijardi dolara, idućeg bi mjeseca trebala biti dodana na listu tužitelja u parnici koji je pokrenulo odvjetničko društvo Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan u ime vlasnika obveznica Credit Suissea, objavio je Financial Times.
AllianceBernstein bit će prvi veliki institucionalni investitor koji će se pridružiti pokrenutom procesu i očekuje se da će od švicarske države tražiti oko 225 milijuna dolara odštete, čime će ukupna vrijednost tužbe porasti na 375 milijuna dolara, kažu izvori FT-a.
Slučaj, koji je prvi put pokrenut u Južnom okrugu New Yorka u lipnju, odnosi se na otpis tzv. AT1 obveznica Credit Suissea. Pravnici tvrde da je posao dogovorila švicarska vlada te da je suštinski riječ o nezakonitom zadiranju u vlasnička prava ulagača. AT1 obveznice su oblik kapitala banke koji se pretvara u vlasničku glavnicu ili se otpisuje kada zajmodavac upadne u probleme.
Međutim, jedno od najvećih bankarskih preuzimanja naglavačke je okrenulo tradicionalnu hijerarhiju među vjerovnicima budući da su gubitke podnijeli imatelji obveznica dok je vlasnicima dionica omogućen povrat od 3,3 milijarde dolara. Švicarska vlada, koju zastupa odvjetnička tvrtka Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, podnijela je prošlog tjedna zahtjev za odbacivanje tužbe Quinn Emanuel.
U sudskim dokumentima Švicarska tvrdi da kao strana država ima pravo na suvereni imunitet od tužbe i da bi se spor trebao rješavati na švicarskom sudu. AllianceBernstein i Quinn Emanuel odbili su komentirati informacije FT-a, dok pravnici koji zastupaju Švicarsku nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
Financial Times je ranije izvijestio da su odvjetnici Quinn Emanuel odlučili tužiti u SAD-u jer vjeruju da postoji veća šansa da uvjere suca da se odbaci argument suverenog imuniteta zemlje. Pravni slučajevi protiv suverenih država zbog izvlaštenja rijetki su jer mnoge zemlje imaju ugovore o uzajamnom ulaganju.
Međutim, Švicarska nije stranka takvih ugovora u mnogim zemljama u kojima borave investitori Credit Suisse AT1, ponajviše u SAD-u. Odluka švicarske vlade da donese zakon koji je omogućio financijskom regulatoru Finmi da otpiše AT1 obveznice Credit Suissea, proizvela je više od devet milijardi dolara pravnih zahtjeva. Većina je usmjerena na Finmu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu