Agrokor nije okrznuo mirovine, fondovi zaradili 3 milijarde kuna

Autor: Marina Šunjerga/VL , 04. siječanj 2018. u 22:01
Pad koncerna nije značajnije uzdrmao buduće mirovine/Filip Kos/PIXSELL

Iako su na dionicama Leda, kojem su i dalje izloženi, izgubili, fondovi su godinu završili s dobrim prinosima.

Unatoč izuzetno turbulentnoj godini za nama, obvezni mirovinski fondovi mogu trljati ruke jer su pad prinosa na domaćim obveznicima i krizu Agrokora preživjeli bez potresa, dapače uz relativno visoke prinose.

Država se zadužuje jeftinije, što znači manje zarade mirovincima koji u obveznicama drže 73 posto imovine. Ipak, posljednjeg dana trgovanja u 2017. prosječni prinos (mirex) potportfelja B, u kojem je štednja više od 90 posto budućih umirovljenika, bio je 3,2 posto. Podaci o imovini OMF-ova za cijelu 2017. nisu još objavljeni, ali krajem studenog se vrijednost mirovinske štednje u odnosu na studeni 2016. povećala za gotovo devet milijardi kuna.

 

91,5 mlrd.

kuna u OMF-ovima pohranjena do studenog 2017.

U fondovima je krajem studenog bilo 91,55 milijardi kuna, od čega su građani kroz doprinose uplatili 66,51 milijardu kuna. Dakle, mirovinci su zaradili 25 milijardi. Kako je lani u istom mjesecu zarada iznosila 21,9 milijardu kuna, mirovinski su fondovi u ovoj kriznoj godini po tržište kapitala zaradili novih 3,1 milijardu kuna. Time se najbolje pokazuje utjecaj sunovrata cijena dionica tvrtki iz sastava Agrokora na domaću mirovinsku štednju o kojem je bilo puno riječi tijekom 2017.

Dva obvezna mirovinska fonda i dalje su izložena u Ledu, dok ih u ostalim tvrtkama Agrokorova koncerna nema. AZ OMF ima još oko 32 tisuće dionica Leda. Tvrtka je tijekom godine izgubila 97 posto svoje tržišne vrijednosti, ali je unatoč tome AZ ostvario pozitivne prinose. Tako je imao 1,44 posto prinosa u potportfelju B, a u onom rizičnijem A oko 3,49 posto. Raiffeisen OMF također ima dionice Leda, oko 18,8 tisuća, i pretrpjeli su osjetno manje gubitke na Ledu od AZ-a.

 

25 mlrd.

kuna do studenog je ukupna zarada OMF-ova u 2017. i veća je nego u to doba 2016.

Stoga imaju i osjetno veće prinose koji se u A potportfelju penju na 7,34 posto, a u B kategoriji su veći od prosjeka, tj. čak su 4,8 posto. Izvanredni povjerenik Agrokora Ante Ramljak i javno je priznao da dionice tvrtki u njegovu sastavu ne vrijede ništa, a da je tako moglo se pročitati i iz reakcije tržišta kapitala. Dvaput u godini dionice Leda, Jamnice, Belja i Zvijezde doživjeli su potpuni potop. Dionice su padale i za više od 20% u ožujku i travnju, ali u studenom i prosincu su u jednom danu pale i za više od 89%.

Tako bi se, ako je suditi po cijenama na Zagrebačkoj burzi, Ledo, Jamnica, Belje i Zvijezda zajedno mogli kupiti za 300 milijuna kuna, dok su na početku godine vrijedili 7125 milijuna. Zanimljivo, cijele je godine bilo puno transakcija dionicama tih tvrtki čak i nakon objave nacrta nagodbe pa je ostvaren promet od ukupno 700 milijuna kuna.

Komentirajte prvi

New Report

Close