Adrisova saga u Deželi se nastavlja; nakon što je u ožujku tamošnji Upravni sud uvažio žalbu Adrisa i vratio regulatoru zahtjev za povećanjem udjela u Sava Reu na ponovno odlučivanje, Agencija za zavarovalni nadzor po treći put je dala odbijenicu. Detalji se zasad ne otkrivaju, no budući da je odluku donijela Agencija na čelu s v.d.-om i to par tjedana prije izbora 3. lipnja, u osiguravateljnim krugovima nema sumnje da je ona presudila politika.
Iz Adrisa su tek kratko objavili da su zaprimili rješenje o odbijanju davanja odobrenja za stjecanje dionica Pozavarovalnice Sava za stjecanje udjela u kapitalu većeg od 20 posto i manjeg od trećine dodavši da se na rješenje može podnijeti tužba Upravnom sudu. Upućene odluka nije u potpunosti iznenadila, kažu, posebno ne okolnostima izborne kampanje. Svojevrsno iznenađenje ipak predstavlja činjenica da dokument potpisuje vršitelj dužnosti Agencije Gorazd Čibej, čija će pozicija biti pod upitnikom s formiranjem nove Vlade.
Croatiji ne, Generaliju da
Istovremeno, izvjesno je da u Sloveniji nemaju ništa protiv ulaska inozemnog kapitala u osiguranje. Prije nekoliko dana Generali CEE Holding, regionalna grana talijanskog Generalija, dogovorio je preuzimanje Adriatic Slovenice nakon čega će postati drugi po veličini igrač. Premda i tu transakciju treba potvrditi regulator, izvjesno je da Talijani neće imati problema. Iz Rovinja zasad ne otkrivaju hoće li u četvrti po redu pohod na Savu, no u tom slučaju mogla bi ih čekati dugotrajna borba budući da predizborne ankete pobjedu predviđaju Slovenskoj demokratskoj stranci Janeza Janše. Ishod je ipak teško predviđati jer je oko 40 posto birača neodlučno.
Razlog ili tehnikalija
U prvom pokušaju da poveća udio u Sava Reu Adrisova odbijenica obrazložena je prevelikom izloženosti državnim obveznicama, a u novom zahtjevu razlog je pronađen u Agrokoru. Je li u trećem pokušaju iskrsnuo novi razlog ili tehnikalija, zasad se može nagađati. U međuvremenu je Sava povukla kontrapotez u Hrvatskoj kupnjom malog igrača Ergo osiguranja zbunivši tržište logikom tog poteza. Iza strategije jačanja pozicije u Sloveniji stoje čvrste brojke.
Dok se u Hrvatskoj godišnje uplati tek prosječno 40 eura premije po stanovniku, u Sloveniji je to oko 140 eura. Zbog visoke premijske kulture na relativno manjem tržištu biznis je znatno isplativiji; dok je CO kod kuće zaračunala gotovo 130 milijuna eura premije u prvom kvartalu, u Sava grupu slilo se istodobno 167 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu