Namjera Adrisove uprave da proda Tvornicu duhana Rovinj (TDR) dugoročno će se pokazati kao dobra poslovna odluka, ocjenjuju domaći analitičari. Adris je u ponedjeljak pozvao na skupštinu dioničara na kojoj će se odlučivati o davanju odobrenja upravi za prikupljanje ponuda za TDR. Vijest je kod ulagača odmah pozitivno protumačena jer je dionica u ponedjeljak ojačala za tri posto. U utorak, pred završetak trgovanja, povlaštena dionica je skočila za dodatnih 3,7 posto na 347 kuna, a redovna za čak 5,3 posto na 380 kuna.
Adris već godinama u svojim izvješćima napominje kako je duhanski biznis opterećen cijelim nizom problema – od smanjene potražnje za cigaretama uslijed krize i trenda nepušenja, uspona rezanog duhana, poreznog opterećenja države koja kroz namete na duhan pokušava doći do dodatnog izvora proračunskih prihoda te krijumčarenja cigareta. U takvom kontekstu, ne treba čuditi želja da se kompanija riješi tog “balasta”. Prema mišljenju Hrvoja Čićin-Šaina, analitičara Hypo Alpe Adria banke, u kratkom roku prodaja kompletnog TDR-a bi negativno utjecala na poslovanje Adrisa, s obzirom da je duhanski biznis, unatoč značajnom padu prihoda proteklih godina, još uvijek glavni generator dobiti u Grupi. “U 2013. TDR-ova EBITDA je iznosila 300-tinjak milijuna kuna, a cijele grupacije 600-tinjak milijuna kuna. Međutim, s obzirom na drastičan pad prinosa na kapital TDR-a (11 posto u 2013. godini naspram 25 posto u 2010. godini), u dugom je roku prodaja TDR-a dobar potez, te bi omogućila Adris grupi da alocira kapital u djelatnosti sa boljim dugoročnim izgledima, primjerice u daljnje širenje osiguravateljskog biznisa”, ocjenjuje Čićin-Šain.
Za Antu Augustinovića, analitičara Erste banke, prodaja je očekivan potez, s obzirom na ranije najave. “Duhanski dio poslovanja godinama se nalazi pod izrazitim pritiscima, sa slabim izgledima za promjenu trenda. Zato načelno smatramo da bi potpuni ili djelomični izlazak iz TDR-a, te investiranje u druge poslovne poduhvate, mogao biti dugoročno dobar za Adris, uz uvjet zadovoljavajuće prodajne cijene”, zaključuje Augustinović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Fahrudine, Adris je izrastao na TDR-u i sigurno neće dopustiti da bilo tko zatvori tvornicu u Kanfanaru, a prema samim najavama vjerojatno će zadržati nekakav kontrolni udio što im u krajnjem slučaju ipak daje kakvo-takvo pravo odlučivanja. A zaista ne znam kako protumačiti tvrdnju da se „Adris gasi“?! Pa to je već godinama tvrtka s vjerojatno najvećim investicijskim potencijalom kod nas i mogu kupiti praktički koga žele, zbog čega je i normalno da ulaze u neke nove biznise. Takvo menadžersko razmišljanje je ono što nama generalno nedostaje. Po rezultatima za prošlu godinu koje su objavili izvoz im raste 7 posto, sve osim cigareta također raste – Cromaris, Maistra, Croatia osiguranje – sve uspješne investicije oko kojih su se kao i sada oko TDR-a lomila koplja. I što se dogodilo nakon nekoliko godina? Zapošljavaju, povećavaju proizvodnju, rastu na tržištu, izvoze, otvaraju nove biznise… kamo sreće kada bih barem i za neke ostale naše „velikane“ mogla reći isto.
fahrudin
ikakvi kinezi, malo se bolje raspitaj mogao bi se iznenaditi tko je zapravo u pitanju [emo_smijeh] i kolika im je zarada
Ako ćemo biti realni, dugoročno je sve to neodrživo bez velikih promjena, a dovođenje jakog partnera je vjerojatno najbolje rješenje – ALI samo ako nastave proizvodnju u Hrvatskoj. Vrijeme će pokazati jesu li se u Adrisu trebali bojati negativnih trendova za cigarete ili ne. Ako se stvari poklope, TDR će dobiti dobro zaleđe za održavanje proizvodnje, a Adris će pokupiti dobar novac za širenje. Prema svemu sudeći, sljedeći na listi je slovenski Triglav. Živi bili pa vidjeli!
Dobro kaže kikica1975… Dovesti u vlasništvo TDR-a jakog inozemnog partnera je zapravo jedino moguće rješenje. Kada se pogleda da je samo od 2008. do 2014. godine hrvatsko tržište cigareta palo za 38 posto, BiH za 43 posto, a u Srbiji 41 posto onda postaje jasno zašto su se odlučili za ovakav scenarij. Bolje da reagiraju dok još imaju što (i kome) prodati i to za dobre novce nego kada postane prekasno jer tek onda ćemo se svih hvatati za glavu i plakati za propuštenim prilikama jer smo još jednu tvornicu prodali za jednu kunu…
Uključite se u raspravu