Kinesko gospodarsko značajno je potonulo u drugom kvartalu godine zbog novog lockdowna izazvanog širenjem koronavirusa i jakim udarom koji su posljedično osjetile i tvrtke i potrošači te je BDP pao za 2,6% u odnosu na prvi kvartal 2022. Na djelomično ili potpuno zatvaranje primorani su svi veći gradovi, uključujući i industrijski i poslovni centar Šangaj, a državne vlasti unatoč posljedicama ostale su uporne u svojoj nakani da do kraja provedu tzv. COVID-zero politiku, odnosno očiste potpuno državu od virusa iz koje je i krenuo krajem 2019. godine.
Kineska je ekonomija u razdoblju od travnja do srpnja rasla za svega 0,4%, što je ispod ionako nevelike prognoze od 1%. No, nisu sve brojke crne. Lipanj je pokazao neke znakove oporavka, a nezaposlenost je pala na svega 3,5%. Ipak, značajniji oporavak ne očekuje se tako skoro budući da će vlada i dalje inzistirati na svojoj anti-COVID politici, a koja je već prouzročila neke gotovo paradoksalne situacije poput prošlotjedne kad su svi putnici brzog vlaka na relaciji Šangaj – Pekgin “poskidani” nakon što je skupina ljudi u zaštitnim odijelima zaustavila vlak na pola puta i obavijestila ih da je jedan od putnika potencijalno zaražen. Svi su poslani u stotinama kilometara udaljeni izolacijski centar. Mnogi su mišljenja kako su rigorozne mjere posljedica osobne želje državnog vođe Xija da u treći mandat uđe bez ijednog zaraženog!
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu